20 lutego w Historii Kresów

20 lutego 2014

Eustachy

1963 – zmarł książę Eustachy Sapieha – minister spraw zagranicznych II RP, polityk konserwatywny. Urodzony w 1881 r. w Biłce Szlacheckiej pod Lwowem.

W listopadzie 1918 r. stał na czele Komitetu Obrony Kresów Wschodnich. Potem walczył w wojnie polsko – bolszewickiej. Był przedstawicielem Polski na rokowania z Litwą w Brukseli 6 maja 1921 r. Przedstawił tam Litwinom projekt Piłsudskiego stworzenia Litwy kantonalnej na wzór szwajcarski, pozostającej w ścisłej unii państwowej z Polską.


Był jednym z najaktywniejszych zwolenników zbliżenia Piłsudskiego ze środowiskiem ziemiaństwa kresowego, tzw. stronnictwem „Żubrów Kresowych”.

Po ślubie z Teresą Izabelą Lubomirską mieszkał w majątku na Grodzieńszczyźnie. Po najeździe sowieckim w 1939 r. został aresztowany, uwięziony w Moskwie na Łubiance i skazany na karę śmierci za działalność przeciw ZSRR. Karę zamieniono na 10 lat łagru. Został zwolniony w wyniku układu -Majski w 1941 r. i ewakuowany z ZSRR do Teheranu. W 1941 r. wyjechał do Nairobi w Kenii.


1651: rozpoczęła się bitwa pod Krasnem.

1814 – urodził się Maciej Stęczyński – polski poeta, podróżnik, rysownik. Pracował jako litograf we Lwowie. W lutym 1846 r. w czasie Rzezi Galicyjskiej został napadnięty i pobity przez chłopów. Był zaangażowany w wydarzenia Wiosny Ludów 1848 r. we Lwowie. Zmarł w 1890 r.

1877 – w Totmie urodził się Antoni – polski architekt, rzeźbiarz. Autor m.in. pomnika Trzech Krzyży w Wilnie. Był pierwszym architektem i rzeźbiarzem pochodzącym z Litwy, który na przełomie XIX i XX wieku ukończył Wyższą Szkołę Techniczną w Wiedniu oraz Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Paryżu.

Brał udział w obronie Wilna przed wojskami sowieckimi 5 stycznia 1919 r. w składzie polskiej Samoobrony Wileńskiej. Zmarł na zapalenie płuc w 1919 r. Pochowany na Cmentarzu na Rossie w Wilnie.

1894 – w Kalniku koło Kijowa urodził się Jarosław Leon , ps. „Eleuter” – polski pisarz, poeta i eseista, tłumacz i librecista, współtwórca grupy poetyckiej Skamander, współpracownik „Wiadomości Literackich”, wieloletni redaktor naczelny „Twórczości”.

Pod koniec nauki w liceum i na początku studiów pracował też jako korepetytor, odbywając wtedy wiele podróży po dworach polskich i rosyjskich na terenie Ukrainy Naddnieprzańskiej. Wrażenia z tych wizyt staną się później kanwą jego licznych utworów. Zmarł w 1980 r.

1894 – urodził się Mieczysław – polski dowódca wojskowy. Działał w Polskiej Organizacji Wojskowej na terenie Ukrainy.

W 1919 r. brał udział w obronie Lwowa jako dowódca odcinka, II Grupy Operacyjnej, a następnie Pułku Strzelców Lwowskich. Podlegały mu trzy odcinki obrony miasta: IV zwany Dworzec Główny, V zwany Szkołą Sienkiewicza i VI zwany „Podzamcze”. Organizator konspiracji antysowieckiej we Lwowie. Dowódca 5 Wileńskiej Dywizji Piechoty. Zmarł w 1985 r.

1919 – Józef został zatwierdzony przez Sejm jako głowa państwa z tytułem Naczelnika Państwa. złożył swą władzę 14 grudnia 1922 r. na ręce wybranego przez Zgromadzenie Narodowe Prezydenta RP Gabriela Narutowicza.

1922 – Sejm Wileński przyjął uchwałę o przyłączeniu Litwy Środkowej do Polski.

1943 – za ukrywanie Żyda został zamordowany przez Niemców na Majdanku Kazimierz – polski historyk literatury. Ukończył Uniwersytet we Lwowie. Uczył w gimnazjach w Stryju i Lwowie. Kierował Katedrą Historii Literatury Polskiej na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.

W 1933 r. wrócił do Lwowa i objął Katedrę Historii Literatury Polskiej UJK. W czasie okupacji sowieckiej Lwowa 1939-41 był kierownikiem Katedry Języka i Literatury Niemieckiej na Uniwersytecie Lwowskim. W czasie okupacji niemieckiej brał udział w tajnym nauczaniu. Urodzony w 1884 r.

1965 – zmarł Michał – polski reżyser filmowy urodzony w 1904 r. w Kowlu na Wołyniu.

2003 – zmarł Jerzy – polski reżyser filmowy znany z filmów o tematyce okupacyjno – wojennej oraz popularnego serialu telewizyjnego „Janosik”. Urodzony w 1923 r. w Wilnie.

2008 – zmarł Ignacy – porucznik pilot Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, weteran II wojny światowej, pamiętnikarz, inżynier. Urodzony w 1911 r. w Zakałużu (obecnie Białoruś).

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 20 lutego

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *