9 lutego w Historii Kresów

9 lutego 2014

Zamordowani Polacy

1943 – banda UPA zmasakrowała polską ludność wsi Parośla I na Wołyniu. Zginęło co najmniej 150 osób, w tym kobiety, dzieci i niemowlęta. Zbrodnia ta jest uznawana za początek Rzezi Wołyńskiej.

Polacy z Parośli trudnili się przeważnie rolnictwem i pracami w lesie. Wieś liczyła 42 zagrody. Nie spodziewali się ataku. Do wsi weszła ukraińska bandycka sotnia pod wodzą „Dowbeszki-Korobki”, wśród której byli mieszkańcy sąsiednich wsi. Aby uśpić czujność Polaków podawali się za partyzantkę sowiecką. Powiedzieli, że zwiążą ludzi, aby „uchronić ich przed zemstą Niemców za pomaganie partyzantom”. Związanych i bezbronnych zarąbali siekierami i zamordowali nożami. Przeżyło tylko kilka ciężko rannych osób. Dziś po Parośli nie ma śladu. Na miejscu dawnej wsi rośnie las.


1649: zwycięstwo wojsk litewskich w bitwie pod Murażnowicami.

1848 – w Zawadyńcach koło Zasławia na Podolu urodził się Piotr Chmielowski – polski krytyk i historyk literatury, profesor Uniwersytetu Lwowskiego. Wielokrotnie zabierał publicznie głos na tematy narodowe. Był więziony przez władze carskie w warszawskiej Cytadeli. W 1882 r. nie przyjął Katedry Literatury Polskiej na UW, nie chcąc zgodzić się na obowiązkowe wykładanie w języku rosyjskim oraz pominięcie w programie nauczania okresów Odrodzenia i Romantyzmu. Zmarł w 1904 r. Został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.


1918: podpisano układ pokojowy między Państwami Centralnymi a Ukrainą w Brześciu.

1929 – ZSRR, Polska, , i podpisały w Moskwie wielostronny pakt o nieagresji, tzw. Protokół Litwinowa.

1959 – zmarł Stefan – żołnierz Legionów Polskich, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik I wojny światowej i walk o niepodległość Polski w wojnie polsko-bolszewickiej oraz II wojny światowej, generał dywizji Wojska Polskiego. Urodził się w 1890 r. Po studiach był asystentem w Akademii Rolniczej w Dublanach. Od 1907 r. brał udział w ruchu niepodległościowym. W 1913 r. ukończył szkołę podchorążych Okręgu i uzyskał odznakę oficerską – tzw. „Parasol”. W latach 1920-1926 był dowódcą 1 Dywizji Piechoty Legionów stacjonującej w Wilnie.

1999 – zmarł Aleksander Gieysztor – polski historyk mediewista, uważany za jednego z najwybitniejszych polskich naukowców II połowy XX w. Jego rodzina pochodziła z terenów dzisiejszej Białorusi, skąd wywędrowała do Moskwy w czasie I wojny światowej. Urodzony w 1916 r. w Moskwie.

2008 – zmarł Arseniusz – polski architekt, autor projektów dworców i przystanków kolejowych w Warszawie, obiektów sportowych i innych obiektów użyteczności publicznej. Urodzony w 1910 r. w Hrubieszowie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 9 lutego

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi 9 lutego w Historii Kresów

 1. olek Odpowiedz

  10 lutego 2016 w 16:12

  no gdzie są dyżurni UPAińcy dlaczego nie ma żadnego komentarza

  • prawy Odpowiedz

   9 lutego 2017 w 09:03

   W/G ukraińskiej, oficjalnej historii była to antynazistowska bitwa hirojiv UPA z polskimi okupantami-nazistami w Parośli I.

   http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukraina-w-kijowie-zainaugurowano-obchody-75-rocznicy-upa-i-wielka-kampanie-informacyjna-

  • prawy Odpowiedz

   9 lutego 2017 w 09:56

   Zapytał i nic!
   http://prawy.pl/45719-ks-tadeusz-isakowicz-zaleski-pisze-do-msz-ws-huty-pieniackiej/

 2. Horst Odpowiedz

  9 lutego 2018 w 10:21

  Na POHYBEL banderowcom!!!.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *