14 listopada w Historii Kresów

14 listopada 2013

2007 – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia dnia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Dzień ten jest obchodzony w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego pomordowanych przez sowietów na rozkaz Stalina.


1425 Litewski: książęta mazowieccy Siemowit V i Kazimierz II w imieniu swego ojca Siemowita IV potwierdzili zależność lenną Mazowsza wobec króla Władysława Jagiełły.

1475 – Jadwiga Jagiellonka, córka Kazimierza IV Jagiellończyka, poślubiła w Landshut syna władcy Bawarii, Jerzego Bogatego.


1801 – zmarł Grzegorz Piramowicz – polski duchowny rzymskokatolicki, pedagog, działacz oświatowy, pisarz oświeceniowy i filozof pochodzenia ormiańskiego. Urodził się w 1735 r. we Lwowie.

1878 – we Lwowie urodził się Leopold – polski poeta, tłumacz i eseista. Jeden z najwybitniejszych twórców literatury polskiej XX wieku. Zmarł w 1957 r.

1899 – zmarł Szymon Marcin – polski duchowny katolicki, biskup łucko-żytomierski, arcybiskup mohylewski.

1901 – w Tarnopolu urodził się Kazimierz Józef – wybitny polski archeolog, egiptolog, historyk sztuki.

1910 – w Mińsku urodził się Jerzy Putrament – pisarz, poeta, publicysta, działacz polityczny, poseł na Sejm PRL I i II kadencji z ramienia PZPR, przed wojną członek Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Wielkiej Polski, agent , po wojnie ambasador Polski w Paryżu, tajny współpracownik UB. Zmarł w 1986 r.

1911 – w Leonowiczach na Wileńszczyźnie urodził się Antoni – polski organista, kompozytor, dyrygent, pedagog. Uczył się i pracował w Konserwatorium Wileńskim. Był organistą w wileńskich kościołach: św. Bartłomieja i Ojców Franciszkanów. Zmarł w 1987 r.

1942 – w Brzeżawie urodził się Julian – polski duchowny katolicki, werbista, biskup lwowski, greckokatolicki biskup stryjski. Zmarł w 2011 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 14 listopada

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *