31 lipca w Historii Kresów

31 lipca 2013

Koziołek Matołek także pochodził z Kresów...

Czy Koziołek Matołek był z Pacanowa czy z Kresów?

1953 – zmarł Kornel – urodzony w Stryju polski prozaik, poeta i publicysta znany przede wszystkim jako autor „Przygód Koziołka Matołka”.

Ukończył filologię na Uniwersytecie we Lwowie. Był członkiem Polskiej Akademii Literatury. Pierwsze wiersze opublikował w lwowskim dzienniku „Słowo Polskie” mając 16 lat. Od 1904 r. był członkiem redakcji tego dziennika, zajmując się recenzjami teatralnymi. W 1915 r. ewakuowany w głąb Rosji, dostał się do Kijowa i tam został prezesem miejscowego Związku Literatów i Dziennikarzy Polskich oraz kierownikiem literackim kijowskiego Teatru Polskiego. Był także krytykiem teatralnym.


Oprócz „Przygód Koziołka Matołka” Makuszyński napisał szereg powieści i opowiadań, na podstawie których nakręcono potem filmy i seriale, m.in. „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Przyjaciel wesołego diabła”, „Panna z mokrą głową”, „Awantura o Basię”, „Szatan z siódmej klasy”, „Szaleństwa panny Ewy” i wiele innych.

1640 – w Białym Kamieniu na Wołyniu urodził się Michał Korybut – król Polski i wielki książę litewski w latach 1669-1673.


1649: wygrana wojsk litewskich nad Kozakami w bitwie pod Łojowem.

1773 – w Olszy na Podolu urodził się Ignacy Blumer – generał brygady wojsk Królestwa Kongresowego, uczestnik wojny 1792 roku, Insurekcji Kościuszkowskiej, oficer Legionów Polskich Henryka Dąbrowskiego i wojsk polskich Księstwa Warszawskiego. Był przeciwny Powstaniu Listopadowemu. Zginął w 1830 r. w czasie Nocy Listopadowej, walcząc o warszawski Arsenał w szeregach oddziałów carskich.

1802 – w Niedźwiadce Wielkiej (obecnie Białoruś) urodził się Ignacy – polski geolog, badacz Ameryki Południowej, pierwowzór Żegoty z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Ukończył . Członek Towarzystwa Filomatów. Uczestnik Powstania Listopadowego. Zmarł w 1889 r. Przeczytaj więcej o Ignacym Domeyce.

1853 – Ignacy po raz pierwszy zapalił publicznie lampy naftowe na sali operacyjnej szpitala miejskiego we Lwowie. Przeczytaj więcej o Ignacym Łukasiewiczu.

1862 – w Reginowie na Grodzieńszczyźnie urodził się Ignacy Baliński – polski pisarz, publicysta i działacz społeczny. Zmarł w 1951 r.

1908 – w Irkucku urodził się Henryk – polski działacz społeczny, publicysta. Studiował na Uniwersytecie Wileńskim. Członek Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Odrodzenie”, prezes Stowarzyszenia Bratniej Pomocy na Uniwersytecie Wileńskim. W latach 1931–1932 publikował w miesięczniku „Żagary”. Po wybuchu wojny i wkroczeniu do Wilna wojsk sowieckich działał w oświacie sowieckiej na Wileńszczyźnie i Polesiu. Zamordowany przez Niemców w Hancewiczach na Polesiu w 1941 r.

1920: Armia Czerwona zajęła twierdzę nad Bugiem.

1920 – w Brześciu nad Bugiem urodził się Igor Sikirycki – polski pisarz, tłumacz, satyryk. Zmarł w 1985 r.

1926 – w Kiwercach na Wołyniu urodził się Zbigniew – polski eseista, poseł na sejm PRL, członek zarządu głównego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Zmarł w 1978 r.

1943 aresztowało w Nowogródku 11 zakonnic Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu – nazaretanek. Następnego dnia, w niedzielę 1 sierpnia, Niemcy rozstrzelali je w lesie 5 km od Nowogródka. Ich szczątki ekshumowano 19 marca 1945 r. i przeniesiono do wspólnej mogiły przy nowogródzkiej farze. 5 marca 2000 r. zostały beatyfikowane przez Jana Pawła II. Przeczytaj więcej o zamordowaniu nazaretanek z Nowogródka.

1991 – siedmiu litewskich celników zginęło w ataku żołnierzy OMON-u na posterunek w Miednikach na granicy z Białorusią.

2002 – zmarł Stanisław Skorodecki – polski duchowny katolicki, spowiednik kardynała Stefana Wyszyńskiego. Urodzony w 1919 r. we Lwowie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 31 lipca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *