17 listopada w Historii Kresów

17 listopada 2013

1796 – zmarła Katarzyna II – caryca Rosji urodzona w 1729 r. w Szczecinie. Pozbawiła Polaków niepodległości na 123 lata.

Faktycznie była to Niemka – księżniczka anhalcka Zofia Fryderyka Augusta, wydana za późniejszego cara Piotra III. Rządziła krajem żelazną ręką, podporządkowując sobie stopniowo także Rzeczpospolitą, m.in. osadzając na polskim tronie swojego kochanka Stanisława Augusta Poniatowskiego. W okresie jej panowania Rosja uczestniczyła w trzech kolejnych rozbiorach Polski, pokonała polskie wojska, obaliła Konstytucję 3 Maja i stłumiła Insurekcję Kościuszkowską. Przypomnijmy co straciliśmy w wyniku działań tej strasznej kobiety i jej następców:


w I rozbiorze – Inflanty Polskie oraz wschodnie, peryferyjne krańce Rzeczypospolitej za Dnieprem, Drucią i Dźwiną (województwa: mścisławskie, witebskie i połockie oraz część mińskiego i inflanckiego);

w II rozbiorze – rozległe tereny na wschód od Pińska, Niemna i Zbrucza (województwa: kijowskie, bracławskie, część podolskiego, wschodnią część wołyńskiego i brzeskiego, mińskie i część wileńskiego);


w III rozbiorze – Litwę, Grodzieńszczyznę i zachodnią część Wołynia.

W 1807 r. Rosja dodatkowo przejęła od Prus obwód białostocki, a po upadku Księstwa Warszawskiego całe jego terytorium oprócz departamentu bydgoskiego i poznańskiego.

1891 – we Lwowie urodził się Stanisław – polski prawnik, ekonomista, tenisista, polityk, minister żeglugi, profesor PAN. Ukończył Uniwersytet Jana Kazimierza i Akademię Handlową we Lwowie. Obrońca Lwowa 1918-1919. Zmarł w 1983 r.

1905 – urodził się Adam Ważyk – polski poeta, prozaik, eseista, tłumacz. W czasie wojny przebywał we Lwowie. Entuzjasta wcielenia ziem polskich do sowieckiej Ukrainy. 19 listopada 1939 r. podpisał oświadczenie pisarzy polskich witające przyłączenie Zachodniej Ukrainy do Ukrainy Radzieckiej. Publikował m.in. w sowieckiej gadzinówce „Czerwony Sztandar”. W latach 1942-44 w Polskich Siłach Zbrojnych w ZSRR. Zmarł w 1982 r.

1913 – urodził się Aleksander Bardini – polski aktor żydowskiego pochodzenia. Okupację spędził we Lwowie, gdzie pracował jako aktor i reżyser w Polskim Teatrze Dramatycznym (pod okupacją sowiecką). Pod okupacją niemiecką uciekł z lwowskiego getta. W 1945 r. przeniósł się z lwowskim zespołem teatralnym do Katowic. W PRL stworzył szereg kreacji i kształcił młodych aktorów w warszawskiej PWST. Zmarł w 1995 r.

1922 – we Lwowie urodził się Kazimierz Koszutski – polski pisarz, autor audycji radiowych.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 17 listopada

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi 17 listopada w Historii Kresów

 1. grzech Odpowiedz

  26 listopada 2013 w 10:35

  a zmarła na skradzionym tronie Stefana Batorego który przerobiono na ustęp
  (szukaj ,,pośmiertna zemsta króla Stefana Batorego”)

 2. halszka Odpowiedz

  17 listopada 2015 w 06:51

  Zabrala ale przy wydatnej pomocy nas Polakow! Kto prosil o interwencje? Polacy , takze piszcie prawde! kto pchal sie jej do lozka ? a no ostatni krolik Stas , bo mu jadra puchly.Gdzie potem uciekal ? do kasi do Petersburga i tam zmarl. Glupi Polacy wspolczesni zdrajce stasia z wielka pompa jego zwloki zwiezli do Polski. Ot Polacy!

 3. olek Odpowiedz

  17 listopada 2015 w 11:22

  napiszcie prawdę o tym,że do upadku i rozbiorów Polski walnie przyczyniła się szlachta ,magnateria i kler .Skutkiem osłabienia państwa Polskiego przez te trzy stany były rozbiory .

  • wulgarny Odpowiedz

   17 listopada 2016 w 15:22

   Dobra komunistyczna szkoła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *