20 czerwca w Historii Kresów

20 czerwca 2013

Pułkownik Zygmunt Bohusz-Szyszko w czasie wręczenia sztandaru Samodzielnej Brygadzie Strzelców Podhalańskich w kwietniu 1940 r.

Pułkownik Zygmunt w czasie wręczenia sztandaru Samodzielnej Brygadzie Strzelców Podhalańskich w kwietniu 1940 r.

1982 – zmarł generał Zygmunt Bohusz-Szyszko – Legionista, uczestnik walk z bolszewikami, Września, KOP-owiec, dowódca Podhalańczyków, 5 Dywizji Kresowej, wiceszef II Korpusu.

Urodził się w 1893 r. w Chełmie w rodzinie herbu Odyniec. Karierę wojskową rozpoczynał w armii carskiej w Pskowie. W czasie I wojny znalazł się w II Brygadzie Legionów. W wojnie polsko – bolszewickiej dowodził 2 Kowieńskim Pułkiem Strzelców wchodzącym w skład 2 Dywizji Litewsko-Białoruskiej Wojska Polskiego. Walczył z bolszewikami na Wileńszczyźnie, Podlasiu, Mazowszu i w polskiej ofensywie 1920 r. Poważnie ranny w czasie obrony Płocka.


W okresie międzywojennym służył m.in. w Korpusie Ochrony Pogranicza dowodząc pułkiem „”, a potem jako zastępca dowódcy KOP, był także dowódcą piechoty w 1 Dywizji Piechoty Legionów w Wilnie. W Kampanii Wrześniowej dowodził 16 Dywizją Piechoty, z którą przedarł się do Warszawy i do końca bronił stolicy.

W Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie został dowódcą Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, w której walczył pod Narwikiem i w Bretanii we Francji. W 1942 r. był szefem sztabu Armii Andersa w ZSRR, potem dowodził 5 Kresową Dywizją Piechoty, a od połowy 1943 r. był zastępcą dowódcy II Korpusu Polskiego gen. Andersa. Z II Korpusem przebył cały szlak bojowy w kampanii włoskiej 1944-1945, stoczył m.in. zwycięską bitwę o Bolonię.


Po wojnie pozostał na emigracji w Londynie, poświęcił się publicystyce, pisarstwu historycznemu i pomocy dla polskich kombatantów. Był prezesem Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie.

1793 – w Surochowie koło Jarosławia urodził się Aleksander – polski komediopisarz, pamiętnikarz i poeta. Zmarł w 1876 r. we Lwowie. Pochowany w rodzinnej krypcie kościoła w Rudkach koło Lwowa. Przeczytaj artykuł o Aleksandrze Fredrze.

1831: bitwa pod Kockiem.

1863: bitwa pod Komorowem przerwana przez gwałtowną burzę.

1885 – urodził się Andrzej Gawroński – polski indolog i językoznawca, od 1916 r. był profesorem Uniwersytetów Jagiellońskiego i Lwowskiego. Napisał pierwszy polski podręcznik sanskrytu. Jeden z największych polskich poliglotów – znał na pewno co najmniej 60 języków. Uczestnik obrony Lwowa i walk z Ukraińcami w 1918 r. Zainicjował działalność „Biblioteki Wschodniej” przy Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Lwowie oraz „Rocznika Orientalistycznego” i Instytutu Orientalistycznego na Uniwersytecie Lwowskim. Zmarł w 1927 r.

1900 – we Lwowie ukazało się pierwsze polskie ilustrowane pismo sportowe „Gazeta Sportowa”.

1939 – w Spasie koło Starego Sambora urodził się Jan – polski duchowny katolicki, arcybiskup przemysko – warszawski obrządku grekokatolickiego.

W 2009 r. Okręg zwrócił się do arcybiskupów: Stanisława Dziwisza, Kazimierza Nycza i Józefa Michalika o poparcie protestu przeciwko zachowaniu Jana Martyniaka i biskupa grekokatolickiego Włodzimierza Juszczaka ze skargą na nich, zarzucając im pomówienie osoby księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego oraz fałszowanie historii i stwarzanie podłoża dla odradzania się nacjonalizmu ukraińskiego.

1944 – litewski oddział pomocniczy policji niemieckiej zastrzelił w Glinciszkach 38 Polaków, także kobiety i dzieci. Był to odwet za śmierć czterech litewskich policjantów w starciu z 5 Wileńską Brygadą AK.

1955 – zmarła Janina Korolewicz-Wayda – polska śpiewaczka operowa (sopran). Debiutowała na scenie Opery Lwowskiej. Urodzona w 1876 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 20 czerwca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *