4 czerwca w Historii Kresów

4 czerwca 2013

Orszak pogrzebowy Stanisława Moniuszki

Orszak pogrzebowy Stanisława Moniuszki

1872 – zmarł Stanisław herbu Krzywda – polski kompozytor z Kresów, dyrygent, pedagog, autor 268 pieśni, operetek, baletów i oper, w tym „Halki” i „Strasznego dworu”.

Wielki twórca urodził się w 1819 r. w Ubielu – dziś jest to wyludniona wieś na Białorusi, nad Wołmą, w obwodzie mińskim. Muzyki uczyła go początkowo matka. W 1827 r. rodzina Moniuszków przeniosła się do Warszawy i tam przyszły kompozytor rozpoczął profesjonalną edukację muzyczną.


Po trzech latach rodzina przeprowadziła się ponownie – tym razem do Mińska, gdzie Moniuszko kontynuował naukę u Dominika Stefanowicza.

Po studiach muzycznych w Berlinie Moniuszko zamieszkał w Wilnie, gdzie działał jako organista, kompozytor, pedagog i organizator życia muzycznego w mieście. W 1858 r. przeniósł się ponownie do Warszawy, gdzie objął stanowisko dyrygenta opery i wykładał w Instytucie Muzycznym.


Tak rozpoczęła się wielka międzynarodowa kariera Stanisława Moniuszki, w której nie zabrakło jednak jeszcze jedengo epizodu kresowego, na przełomie lat 1865-66 kiedy kompozytor gościł we Lwowie.

Pogrzeb Stanisława Moniuszki w Warszawie stał się wielką manifestacją patriotyczną.

1817 – cesarz Franciszek II Habsburg zatwierdził statut Fundacji założonej we Lwowie przez hrabiego Józefa Maksymiliana Ossolińskiego.

1863 – w Szołudkach koło Niemirowa na Podolu urodził się Władysław Horodecki – polski architekt tworzący w Kijowie, przedstawiciel modernizmu. Zmarł w 1930 r.

1877 – w Stanisławowie zmarł Karol – poeta, uczestnik Powstania Styczniowego. Urodzony w 1841 r.

1878 – w Samborze urodził się Władysław Byrka – polski prawnik, ekonomista, działacz polityczny II Rzeczypospolitej, bankowiec, działacz samorządu gospodarczego, wielokrotnie poseł na Sejm II RP. W latach 1929–1936 był dyrektorem Izby Przemysłowo-Handlowej we Lwowie. Zmarł w 1945 r.

1906 – urodził się Tadeusz Wacław Korzybski – polski biochemik, twórca polskiej penicyliny. Karierę naukową rozpoczął w Katedrze Chemii Lekarskiej Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. W okresie okupacji niemieckiej pełnił różne funkcje naukowe w katedrach i instytutach medycznych we Lwowie, m.in. był pracownikiem Instytutu do Zwalczania Duru Plamistego. Zmarł w 2002 r.

1909 – w Żytomierzu zmarł Apolinary Wnukowski – polski duchowny katolicki, biskup płocki, arcybiskup mohylewski w latach 1908-1909 (metropolita wszystkich katolików w Rosji). Kształcił się w Kamieńcu Podolskim, Żytomierzu i Petersburgu. Profesor, a następnie rektor seminarium w Żytomierzu. Pochowany na tamtejszym cmentarzu. Urodził się w 1848 r.

1939 – w Stanisławowie urodził się Ireneusz – polski prozaik, dramaturg, poeta, scenarzysta, autor piosenek i licznych słuchowisk radiowych. Zmarł w 1985 r. Przeczytaj więcej o Ireneuszu Iredyńskim.

1942 – na Piaskach Łyczakowskich we Lwowie została rozstrzelana przez Niemców Halina Górska – polska pisarka związana ze Lwowem urodzona w 1898 r.

1960 – zmarł Józef – generał broni Wojska Polskiego, legionista, harcmistrz, przewodniczący ZHP, działacz polityczny i społeczny. Urodzony w 1873 r. Mieszkał we Lwowie, gdzie służył w wojsku austriackim. Organizator Legionu Wschodniego we Lwowie. Dowodził jednostkami całego II Korpusu Polskiego na Ukrainie. Dowódca Błękitnej Armii w czasie wojny polsko-ukraińskiej.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 4 czerwca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *