11 listopada w Historii Kresów

11 listopada 2013

” – obraz Franciszka Smuglewicza

1673 – wielkie zwycięstwo pod Chocimiem: 30-tysięczna polska armia pod wodzą hetmana wielkiego koronnego Jana Sobieskiego rozbiła 35-tysięczne wojska tureckie Husejna Paszy.

Sobieski osobiście poprowadził żołnierzy do szturmu na umocniony obóz turecki. Po salwie armatniej piechota i dragoni wdarli się na wały i zepchnęli nieprzyjaciela. W dokonany przez nich wyłom runęła hetmana Jabłonowskiego. Turcy rzucili się do ucieczki. Polskie wojsko zdobyło obóz ze 120 działami, z armii tureckiej ocalało zaledwie kilka tysięcy żołnierzy.


Zwycięstwo – choć błyskotliwe – nie przyniosło przełomu w wojnie polsko – tureckiej. Nie odzyskaliśmy m.in. Kamieńca Podolskiego. Ogromnie wzrósł jednak prestiż Rzeczypospolitej i Sobieskiego w Europie. Od tej pory Turcy nazywali go „Lwem Chocimskim”. Triumf pod Chocimiem pozwolił hetmanowi rok później wygrać elekcję i zasiąść na polskim tronie.

1837 – w Ottyniowicach na Podolu urodził się Artur – polski malarz, jeden z czołowych przedstawicieli romantyzmu w malarstwie polskim, ilustrator, rysownik, znany z cyklu „kartonów” o Powstaniu Styczniowym. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie w 1867 r. Przeczytaj artykuł o Arturze Grottgerze.


1883 – urodził się Władysław Jaszczołt – polski prawnik, minister opieki społecznej, wojewoda wileński w latach 1933-35. W latach 1917-18 współorganizator Towarzystwa Obrony Kresów Wschodnich. Uczestnik wojny polsko – bolszewickiej. Zmarł po 1941 r.

1896 – urodził się Leopold Lis-Kula – polski bohater, pułkownik Legionów, harcerz, ulubieniec Piłsudskiego, jeden z najbardziej utalentowanych polskich oficerów.

Należał do starego rodu rycerskiego Kulów, a po matce był potomkiem sławnego pisarza i podróżnika Michała Czaykowskiego. Już w okresie nauki w gimnazjum w Rzeszowie założył w 1911 r. z kolegami tajne polskie stowarzyszenie, a potem organizację wojskową. Działał też w skautingu i Związku Strzeleckim.

W Legionach Polskich jako 18-letni chłopak wyróżnił się już w pierwszych walkach pod Kielcami, dowodząc kompanią w walkach pod Krzywopłotami i Łowczówkiem, a potem w kolejnych bojach – pod Jastkowem, Kamionką, Kostiuchnówką, Kamienną i Kuklą.

W 1918 r. zaczął tworzenie polskich oddziałów za frontem wschodnim. Mając 22 lata został pierwszym Komendantem Placu POW w Kijowie, organizował walki dywersyjne. Już w tym czasie w polskim wojsku opowiadano legendy o jego odwadze i braterskim stosunku do żołnierzy. Był ulubieńcem Józefa Piłsudskiego. Powierzano mu najtrudniejsze odcinki walk na Ukrainie. Na przełomie lat 1918-19 walczył w odsieczy Lwowa przeciwko Ukraińcom. W czasie zdobywania Torczyna został ciężko ranny i wkrótce zmarł z upływu krwi.

Pośmiertnie awansowany z majora na podpułkownika, a potem pułkownika. Odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari i Krzyżem Niepodległości z Mieczami. W okresie międzywojennym Leopold Lis-Kula był wzorem dla patriotycznej młodzieży, na jego cześć nazywano ulice, układano o nim pieśni. Jego imię nadano pociągowi pancernemu, a potem m.in. kolonii w gminie i 23 Pułkowi Piechoty we Włodzimierzu Wołyńskim.

1915 – w Brześciu Litewskim urodziła się Nina – polska aktorka. W latach 1947-68 roku była żoną premiera PRL Józefa Cyrankiewicza.

1918 – Rada Regencyjna przekazała władzę nad podległym jej wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, co uznano później za datę odzyskania pełnej niepodległości przez Rzeczpospolitą.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe –

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *