9 listopada w Historii Kresów

9 listopada 2013

1830 – w Jaszunach koło Wilna zmarł Jan – polski matematyk, astronom, filozof i polityk. Nazywany „arcykapłanem umiejętności na całą Polskę i Litwę”.

Był członkiem utworzonej przez Napoleona Bonaparte Komisji Rządu Tymczasowego Wielkiego Księstwa Litewskiego i Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk. Jako wybitny umysł ścisły nie znosił modnych wówczas romantyków i z wzajemnością – Adam wziął go sobie na wzór do niezbyt sympatycznej postaci Starca z ballady „Romantyczność”. Bardziej doceniło go środowisko astronomów – na jego cześć nazwana jedną z planetoid i krater na Księżycu.


1794: wojska rosyjskie wkroczyły do Warszawy.

1839 – w Mińsku urodził się Tadeusz – polski historyk, uczestnik Powstania Styczniowego. Zmarł w 1918 r.


1888 – w Kołomyi urodził się Stanisław Rola-Arciszewski – pułkownik Wojska Polskiego, publicysta wojskowy. Studiował na Politechnice Lwowskiej. Pełnił funkcję m.in. szefa sztabu 13 Dywizji Piechoty. Zmarł w 1953 r.

1895 – w Czerniowcach urodził się Tadeusz Morgenstern-Podjazd – polski kontradmirał, uczestnik I wojny światowej, wojny polsko – bolszewickiej i II wojny światowej. Zmarł w 1973 r.

1916 – w Lemieszówce koło Kamieńca Podolskiego urodził się Kazimierz – polski wydawca, żołnierz II Korpusu Polskiego, twórca księgarni i wydawnictwa „Libella”. Zmarł w 2010 r.

1919 – we Lwowie urodził się Stanisław Skorodecki – ksiądz katolicki, spowiednik kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zmarł w 2002 r.

1937 – w Samborze urodził się Maciej – polski reżyser teatralny, aktor.

1977 – zmarł Tadeusz Maciej Katelbach – polski polityk, dziennikarz, publicysta, senator II Rzeczypospolitej, działacz emigracji politycznej i Polonii w USA. W latach 1918-19 r. uczestniczył w walkach z Ukraińcami o . Po tzw. Buncie Żeligowskiego był redaktorem naczelnym „Gazety Wileńskiej”. W latach 1933-37 był w Kownie nieoficjalnym przedstawicielem państwa polskiego na Litwie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 9 listopada

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *