3 listopada w Historii Kresów

3 listopada 2013

Generał Stanisław ze swoim sztabem w rejonie Słonimia w 1919 r.

1867 – w Przyłbicach koło Jaworowa urodził się hrabia Stanisław Szeptycki – generał, w wojnie z bolszewikami dowodził w 1919 r. Frontem Litewsko – Białoruskim, którego oddziały zdobyły 8 sierpnia zadając sowietom ciężkie straty.

W 1920 r. Szeptycki był z kolei dowódcą Frontu Północno-Wschodniego i 4 Armii operującej na Polesiu i nad Berezyną. Został zdymisjonowany wskutek nieporozumień z Józefem Piłsudskim. Po wojnie był m.in. ministrem spraw wojskowych w 1923 r., szefem Sztabu Generalnego i prezesem PCK. Obrażony przez Józef Piłsudskiego, wyzwał go na pojedynek jednak Marszałek wyzwanie to odrzucił. Po przewrocie majowym 1926 r. Szeptycki przeszedł w stan spoczynku. Zmarł w 1950 r.


1656 – rozejm polsko-rosyjski w Niemieży, który przewidywał, że car Aleksy zostanie wybrany na króla Polski jeszcze za życia Jana Kazimierza, który zachowa jednak władzę dożywotnio.

1845 – urodził się Zygmunt – polski historyk, archeolog, etnograf, folklorysta, krajoznawca. Właściciel licznych zbiorów z odbywanych wędrówek etnograficznych i archeologicznych po ziemiach Polski i Litwy. Zmarł w 1910 r. Przeczytaj obszerną „Podróż Niemnem” Zygmunta Glogera.


1862 – urodził się (właśc. Jonas Mačiulis) – litewski duchowny katolicki, poeta romantyzmu, filozof, pisarz. Inspirowała go poezja Mickiewicza i Słowackiego. Zmarł w 1932 r.

1867 – w Stanisławowie urodził się Hubert – polski działacz państwowy i gospodarczy, minister poczty i telegrafów oraz skarbu. Ukończył , dyrektor urzędu pocztowego w Samborze. Działał w polskich organizacjach społecznych, narodowych i oświatowych, był m.in. współpracownikiem Związku Młodzieży Polskiej „Zet” i Ligi Narodowej. Zmarł w 1926 r.

1918 – Polska zadeklarowała niezależność od Rosji.

1918 – powstał Polski we Lwowie.

1920 – w wyzwolonym od bolszewików Nowogródku rozpoczęły urzędowanie polskie władze cywilne ze starostą Józefem Jellinkiem na czele.

1920 – w Drohobyczu urodził się Maciej Aleksy , „Alek” – polski żołnierz AK, instruktor harcerski, podharcmistrz, podporucznik. Bohater „Kamieni na szaniec”. Zmarł w 1943 r. w Warszawie w wyniku rany odniesionej w brawurowej Akcji pod Arsenałem.

1927 – w Kniażach koło Stanisławowa urodził się Zbigniew – polski aktor teatralny i filmowy uważany za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów powojennej Polski. Zmarł w 1967 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 3 listopada

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź 3 listopada w Historii Kresów

  1. Barbara Podlasin Odpowiedz

    9 lutego 2014 w 21:31

    ciekawi mnie wszystko o kresach szczególnie Szyłosady .Także Ludwinów gm.Pierszaje pow.Wołożyński woj. Nowogród. Chodzi mi o moich przodkach Eugienie Marcinkiewicz oraz Józef Alfons Bądzyński ur.1841r.oni mieli czterech synów Wacława Władysława Stanisława i Bolesława. Chciałabym coś więcej o nich wiedzieć .Jestem ze strony Stanisława Bądzyńskiego Wnuczką

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *