27 listopada w Historii Kresów

27 listopada 2013

Pułkownik Stefan Kossecki na czele bydgoskiej Szkoły Podchorążych. Fot. Wikimedia Commons (z archiwum rodzinnego Kosseckich)

1889 – w Sawińcach koło Kamieńca Podolskiego urodził się Stefan Kossecki – bohaterski polski generał, zamordowany przez .

W 1917 r. wstąpił do I Korpusu Polskiego w Rosji formowanego w rejonie Mińska i Bobrujska dowodzonego przez gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego. W jego szeregach walczył z bolszewikami. W bitwie pod Rohaczewem dowodząc kompanią Legii Podchorążych odparł atak kilkunastokrotnie liczniejszych bolszewickich pułków łotewskich, brał udział w ataku na Żłobin i w jego późniejszej obronie.


We wrześniu 1939 r. w rejonie Zambrowa odpierał przeważające siły niemieckiego Korpusu Pancernego Heinza Guderiana. Prowadząc osobiście natarcie swojej dywizji został ciężko ranny 5 pociskami podczas bitwy pod Andrzejewem. Aresztowany przez NKWD, był więziony w Brześciu nad Bugiem. Prawdopodobnie został zatopiony przez sowietów w Morzu Białym wraz z innymi jeńcami polskimi. Jego symboliczny grób znajduje się w mauzoleum 18 DP w Andrzejewie na ziemi łomżyńskiej. Na generała awansowany pośmiertnie w 1964 r.

1789 – z inicjatywy prezydenta miasta Jana Dekerta w Warszawie spotkali się prezydenci 141 miast królewskich Rzeczypospolitej.


1888 – w Wilnie urodził się Witold – polski botanik, mikrobiolog, profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Politechniki Warszawskiej i Akademii Medycznej w Białymstoku. Ukończył Politechnikę Lwowską i . Zmarł w 1962 r.


1889 – urodził się Jan – polski fizyk i działacz sportowy. Profesor m.in. Uniwersytetu Wileńskiego i Politechniki Lwowskiej. Zmarł w 1972 r.

1890 – urodził się Józef Olszyna-Wilczyński – polski dowódca wojskowy, generał, dowódca 10 Dywizji Piechoty, dowódca Okręgu Korpusu Nr III w Grodnie. Zamordowany przez Sowietów pod Sopoćkiniami 22 września 1939 r. Przeczytaj więcej o generale Olszynie-Wilczyńskim w naszym Wielkim Przewodniku Historycznym po Grodnie.

1910 – urodził się Władysław Maćkowiak – błogosławiony, polski duchowny katolicki, męczennik. Ukończył i Uniwersytet Wileński. Rozstrzelany przez Niemców w Berezweczu w 1942 r.

1931 – na Wileńszczyźnie urodziła się Maria – polska reżyser dubbingu. Zmarła w 1997.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 27 listopada

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *