7 listopada w Historii Kresów

7 listopada 2013

Pałac w Jaszunach na rysunku Napoleona Ordy

1790 – w Żyrmunach urodził się Karol – polski architekt, profesor Uniwersytetu Wileńskiego. Studiował na Cesarskim Uniwersytecie Wileńskim.

Podczaszyński był także pierwszym Polakiem studiującym architekturę w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Autor m.in. przebudowy wnętrza Uniwersytetu Wileńskiego oraz ratusza w Kownie, odbudowanego kościoła św. Bartłomieja w Wilnie, Pałacu w Jaszunach oraz kościoła ewangelicko – reformowanego w Wilnie. Zmarł w Wilnie w 1860 r. Pochowany na Cmentarzu na Rossie.


1575 – rozpoczął obrady Sejm elekcyjny, który wybrał na króla Stefana Batorego.

1602 – papież Klemens VIII wydał bullę kanonizacyjną Kazimierza Jagiellończyka.


1849 – we Lwowie urodził się Adolf – polski komediopisarz. Zmarł w 1899 r.

1878 – zmarł Józef – polski orientalista, badacz języka mongolskiego i lamaizmu. Studiował filologię klasyczną na Wydziale Literackim Uniwersytetu Wileńskiego. Członek stowarzyszenia Filomatów, gdzie działał razem z Mickiewiczem, Czeczotem i Zanem. Wszyscy oni wspominają go w swoich wierszach z tego okresu. Po ukończeniu uniwersytetu wykładał łacinę i język polski w Liceum Wileńskim. Urodzony w 1801 r. we wsi koło Grodna.

1899 – w Dyneburgu urodził się Stanisław Swianiewicz – polski ekonomista, prawnik, pisarz, sowietolog. Studiował m.in. w Wilnie, publikował, na łamach „Kuriera Wileńskiego”. Uczestnik wojny polsko – bolszewickiej. W czasie II wojny światowej więziony w obozie w Kozielsku. 29 kwietnia 1940 r. został wraz innymi przetrzymywanymi wywieziony pociągiem więziennym z Kozielska do stacji Gniezdowo koło Katynia, gdzie nieoczekiwanie wycofano go z dalszego transportu. Przez mały otwór pod sufitem wagonu obserwował, jak wyprowadzonych towarzyszy umieszczano w autobusach z oknami zasmarowanymi wapnem i wywożono dalej w nieznanym mu wówczas celu.

Po dotarciu na miejsce formowania Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR gen. Władysława Andersa natychmiast złożył polskim władzom obszerną relację dotyczącą losów polskich oficerów. Stała się ona częścią opublikowanej w 1948 r. książki „ w świetle dokumentów” pod redakcją Zdzisława Stahla i Józefa Mackiewicza, ze wstępem gen. Władysława Andersa – polskiej białej księgi, najpełniejszego aktu oskarżenia ZSRR w sprawie Zbrodni Katyńskiej.

Sam Swianiewicz napisał książkę „W cieniu Katynia” wydaną w 1976 r. przez w Paryżu. Tuż przed jej publikacją próbowano dokonać na niego zamachu. Zmarł w 1997 r. w Londynie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 7 listopada

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *