8 sierpnia w Historii Kresów

8 sierpnia 2013

Józef Piłsudski z polskimi żołnierzami po zajęciu Mińska

Józef z polskimi żołnierzami po zajęciu Mińska

1919 – wojska polskie zdobyły , wypędzając bolszewików i biorąc 500 sowieckich jeńców. W wyzwolonym mieście Józef Piłsudski przemawiał do mieszkańców po białorusku.

W zdobywaniu Mińska uczestniczyły 1 i 2 Dywizja Piechoty Legionów i Grupa Wielkopolska i 15 , który otrzymał rozkaz przecięcia linii kolejowej Mińsk – Borysów. Największe sukcesy odniósł batalion szturmowy złożony z sił 2, 3 i 4 Pułku Piechoty Legionów, który o 10.00 wdarł się na przedmieścia Mińska. Walcząc z sowiecką piechotą wspieraną przez samochód pancerny Polacy zajęli ok. 12.00 zachodnią część miasta i wysadzili tor kolejowy do Bobrujska.


Do wieczora polskie oddziały opanowały całe miasto, zadając bolszewikom ciężkie straty. Wieczorem sowieci poddali się. Oprócz 500 jeńców, Polacy zdobyli 8 parowozów, 90 wagonów i magazyny, których Rosjanie nie zdążyli ewakuować. Dzięki zdobyciu Mińska polacy znacząco przesunęli na wschód linię frontu z bolszewikami.

1655 – pod dwudniowej bitwie z wojskami polsko-litewskimi na przedpolach Wilna Rosjanie zajęli miasto. Masowa rzeź mieszkańców trwała 3 dni, miasto płonęło przez 17 dni. Pierwszy raz w historii dostało się pod obce panowanie. Przeczytaj więcej na ten temat.


1780 – zmarł Tadeusz – polski polityk, w 1773 r. poseł Województwa Nowogródzkiego na Sejm Rozbiorowy w Warszawie. Po Sejmie, na którym dramatycznie, lecz bezskutecznie bronił „całości Polski”, wyjechał na Litwę i według tradycji rodzinnej popadł w obłęd, w wyniku czego popełnił samobójstwo. Urodzony w 1742 r. w Hruszówce.

1881 – urodził się Bonawentura Lenart – polski grafik, liternik, profesor ASP w Warszawie. W latach 1919-1929 kierownik pracowni doświadczalnej liternictwa, drukarstwa i introligatorstwa przy Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Wilnie. Zmarł w 1973 r.

1881 – urodził się Juliusz – polski architekt, profesor Uniwersytetu Wileńskiego. Badał i fotografował podziemia Katedry Świętego Stanisława, architektoniczne zabytki południowo – wschodniej Litwy i Białorusi. Tworzył albumy. Opracował przewodnik po Wilnie po raz pierwszy wydany w 1923 r. Pochowany na Cmentarzu na Rossie. Zmarł w 1933 r. w Wilnie.

1882 – w Moskwie urodził się Władysław Starewicz – polski reżyser filmowy, animator, pionier animowanego filmu lalkowego. Dzieciństwo spędził w Kownie. Zmarł w 1965 r.

1944 – w Powstaniu Warszawskim poległ Juliusz – polski pisarz. Oficer I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, którego został adiutantem. Relacjonował starcia wojny polsko – ukraińskiej o i w 1919 r., a potem walki z bolszewikami – wyprawy na Wilno i . Urodzony w 1885 r.

1981 – zmarł Stanisław – polski generał, polityk, członek Legionów i POW. Studiował we Lwowie. Urodzony w 1888 r. w Wierzchni w Województwie Stanisławowskim.

1996 – zmarł Julian Stryjkowski – polski prozaik, autor opowiadań, dramaturg i dziennikarz żydowskiego pochodzenia. Ukończył Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie. Urodzony w 1905 r. w Stryju.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 8 sierpnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *