31 października w Historii Kresów

31 października 2013

Tajemniczy Manuskrypt Voynicha

1865 – w Telszach na Żmudzi urodził się Wilfrid Michael Voynich (właśc. Michał Habdank Wojnicz) – amerykański bibliofil pochodzenia polskiego, odkrywca najbardziej tajemniczej księgi w dziejach świata – tzw. Manuskryptu Voynicha.

Ów manuskrypt to pergaminowa księga – prawdopodobnie średniowieczna, oprawiona w skórę – 136 dwustronnie zapisanych kart pokrytych rysunkami, wykresami i całkowicie niezrozumiałym pismem. Wojnicz nabył ją w 1912 r. od jezuitów z Frascati koło Rzymu. Od stu lat setki uczonych – kryptologów, lingwistów, chemików i historyków, stosując najnowocześniejsze metody, łamały sobie głowy aby odczytać manuskrypt – bezskutecznie. Jak na razie stworzyli oni tylko kilka całkowicie wykluczających się teorii, które przytaczamy za Wikipedią:


– jest to opis odkryć Bacona zapisany bardzo wymyślnym szyfrem;

– modlitewnik lub święta księga Katarów;


– ciąg znaków bez żadnego znaczenia spreparowany przez Johna Dee w celu wyłudzenia pieniędzy od cesarza;

– żart średniowiecznego szarlatana;

– próba stworzenia sztucznego języka.

W każdym razie do dziś nikt tego tekstu nie odczytał i nie wiadomo czy odczyta kiedykolwiek.

A kim był sam Wojnicz? Zaczynał jako lewicujący rewolucjonista w partii „Proletariat” Ludwika Waryńskiego, gdzie miał pseudonim „Wilfryd”. Odsiedział 18 miesięcy w carskim więzieniu. Po odbyciu kary zbiegł do Londynu, ożenił się z córką znanego matematyka Boole’a i w końcu wyjechał do USA. Zmarł w 1930 r. pozostawiając po sobie największą zagadkę w dziejach piśmiennictwa.

1424 – urodził się Władysław III Warneńczyk – król Polski i Węgier, wielki książę litewski. Zginął w Bitwie pod Warną w 1944 r.

1888 – urodził się Andrzej – polski instruktor i teoretyk harcerstwa, jeden z twórców polskiego skautingu. Uczył się m.in. we Lwowie, studiował na Politechnice Lwowskiej i Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Należał do „Eleusis”, „Zarzewia”, „Sokoła”. Członek Naczelnej Komendy Skautowej we Lwowie. W październiku 1911 r. rozpoczął wydawanie „Skauta”. Walczył m.in. w Legionach, w wojsku kanadyjskim. Wysłany w misji wojskowej do polskich oddziałów w Odessie zginął na morzu po zatonięciu statku, który wpłynął na minę w 1919 r.

1916 – we Lwowie urodził się Tadeusz Link – polski fotografik. Zmarł w 2000 r.

1936 – zmarł Ignacy – polski polityk, premier II RP, marszałek Sejmu. Urodzony w 1866 r. w Zbarażu.

1968 – zmarł Ludwik Ehrlich – polski prawnik, profesor Uniwerystetu Lwowskiego i Jagiellońskiego. Po wojnie współpracował ze Stałym Trybunałem Rozjemczym w Hadze i Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. Urodzony w 1889 r. w Tarnopolu.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 31 października / Wikipedia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź 31 października w Historii Kresów

  1. longinus Odpowiedz

    31 października 2014 w 10:55

    Manuskrypt ow to póżnośredniowieczna fałszywka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *