29 czerwca w Historii Kresów

29 czerwca 2013

Rodziny nad zwłokami ofiar mordu dokonanego przez NKWD we Lwowie w więzieniu przy ulicy Łąckiego w czerwcu 1941 r.

Rodziny nad zwłokami ofiar mordu dokonanego przez we Lwowie w więzieniu przy ulicy Łąckiego w czerwcu 1941 r.

1941 – drugi dzień masakry dokonanej przez sowietów we Lwowie na 7 tys. Polaków. Tego samego dnia Niemcy zajęli miasto i rozpoczęli wraz z Ukraińcami masowe mordy Żydów.

Mordy i wywózki ludności polskiej Lwowa trwały od samego początku okupacji sowieckiej we wrześniu 1939 r. Jednak po ataku Niemiec na Sowiety – podobnie jak w wielu miastach Kresów – masakra gwałtownie przybrała na sile, osiągając swoje apogeum w dniach 28-29 czerwca.


Zabito prawie wszystkich przetrzymywanych Polaków, którzy nie zostali wcześniej wywiezieni na Wschód i nadal przebywali we lwowskich więzieniach – Brygidki, Zamarstynów i na ulicy Łąckiego. NKWD często paliła tam ludzi żywcem. Przeczytaj także artykuł Zagłada polskich oficerów we Lwowie.

Podobnych zbrodni sowieci dokonywali wtedy we wszystkich więzieniach na Kresach, których nie byli w stanie ewakuować przed wkroczeniem Niemców – w Wilnie (2 tys. zamordowanych), Łucku (2 tys.), Dubnie (1000), Złoczowie (700), Prowieniszkach (500), Drohobyczu, Czortkowie, Samborze, Brzeżanach, Borysławiu, Włodzimierzu Wołyńskim, Nadwórnej, Busku, Berezweczu, Oleszycach, Mińsku, Wilejce, Krzemieńcu oraz w wielu innych więzieniach na okupowanych przez nich obszarach Polski.


Tylko w ciągu tygodnia wymordowano co najmniej 14.700 uwięzionych, a kolejne 20 tys. na szlakach ewakuacyjnych – np. masakra kolumny 2 tys. więźniów z mińskiego więzienia pod Czerwienią. Łącznie zamordowano więc w tych dniach co najmniej 35 tys. Polaków.

Do jednej z najbardziej drastycznych masakr więźniów doszło w kopalni soli „Salina” pod Dobromilem. Skrępowanych drutem mężczyzn sowieci ustawiali nad głębokim szybem. Potem funkcjonariuszki NKWD uderzały ich w głowy młotami do rozbijania kamieni. Ofiary spadały na dno szybu. Ci, którzy byli tylko ranni, topili się w solance lub dusili pod kolejnymi warstwami ciał.

Z kolei tuż po wkroczeniu wojsk niemieckich do Lwowa, poprzedzonych Ukraińcami z batalionu Nachtigall, zaczęły się ukraińsko-niemieckie masowe mordy na Żydach. Tylko w pierwszych dniach niemieckiej okupacji zabito ich ponad 7 tysięcy. Dodajmy, że ze 160 tys. Żydów przebywających we Lwowie w momencie wkroczenia Niemców wojnę przeżyło zaledwie 700, głównie ukrywanych przez Polaków.

Również na początku okupacji niemieckiej – w nocy z 3 na 4 lipca 1941 r. – aresztowano i rozstrzelano na Wzgórzach Wuleckich 25 wybitnych polskich profesorów z uczelni Lwowa oraz członków ich rodzin.

1440 – późniejszy król Polski został Wielkim Księciem Litewskim.

1924 – w Kownie urodził się Gustaw Lutkiewicz – polski aktor.

1936 – w miejscowości Hnilcze koło Podhajec na Kresach Wschodnich urodził się Stanisław – polski pisarz, poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz i publicysta. W swoich powieściach „Ukraiński kochanek” (2008) i „Zdrada” (2009) nawiązuje do wydarzeń z 1943 roku kiedy ziemie wschodnie II Rzeczypospolitej ogarnęła fala ludobójstwa dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach.

1941 – zmarł Ignacy Jan – polski pianista, , polityk, premier Polski, urodzony w 1860 r. w Kuryłówce na Podolu. Przeczytaj artykuł o Ignacym Janie Paderewskim.

1980 – zmarł Aleksander Baumgardten – polski pisarz. Urodzony w 1908 r. Do 1944 r. mieszkał i pracował we Lwowie. Założyciel (1926) i członek Polskiej Korporacji Akademickiej Cresovia Leopoliensis, reaktywowanej na Śląsku w 2007 r. Aresztowany przez NKWD.

1993 – otwarto Muzeum Katyńskie w Warszawie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 29 czerwca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *