11 czerwca w Historii Kresów

11 czerwca 2013

Zamek w Mirze nie był w stanie powstrzymać rosyjskiego uderzenia

nie był w stanie powstrzymać rosyjskiego uderzenia

1792: porażka wojsk litewskich Rzeczypospolitej w bitwie pod Mirem spowodowana nieudolnym dowodzeniem generała Józefa Judyckiego.

Do tej klęski nie musiało dojść, choć siły korpusu litewskiego były słabsze niż nadciągający korpus rosyjski Mellina. dysponował 7700 żołnierzami i 10 działami, Rosjanie mieli 9600 żołnierzy i 13 dział.


Dzień wcześniej jazda tatarsko – litewska Józefa Bielaka skutecznie opóźniła przeprawę Rosjan przez rozbijając dwa pułki dragonów w bitwie pod Stołpcami i dając głównym siłom czas na przygotowanie obrony.

Jednak Judycki – choć otoczony licznymi doradcami – nie potrafił podjąć decyzji o rozpoczęciu bitwy, zwołał 2-godzinną naradę, a w tym czasie jego wojska były rażone ogniem z rosyjskich dział.


Ponieważ litewskie brygady pińska i kowieńska składały się głównie z niedoświadczonych rekrutów, nie wytrzymały długo pod ostrzałem i zaczęły w panice uciekać w kierunku zamku w Mirze. Wkrótce zaczął wycofywać się także pułk Bielaka, osłabiony desperacką walką poprzedniego dnia.

Wieczorem na tyłach wojsk litewskich pojawiły się okrążające je z dwóch stron oddziały rosyjskie. W tej sytuacji Judycki nakazał odwrót, a sam uciekł do Grodna. Starcie zakończyłoby się zupełną klęską gdyby nie przytomność umysłu pułkownika Jakuba Jasińskiego, który odparł atak jazdy rosyjskiej i w sposób zorganizowany wycofał się w kierunku Nieświeża.

Tego dnia Rosjanie zdobyli też szturmem zamek w Mirze, tym łatwiej, że część jego garnizonu również zbiegła.

Wprawdzie straty rosyjskie w bitwie pod Mirem (250 zabitych) były większe niż litewskie (120 zabitych), jednak z taktycznego punktu widzenia była to dotkliwa porażka. W jej wyniku Judycki został zdymisjonowany, a jego miejsce zajął Michał , co nie uchroniło jednak wojsk Rzeczypospolitej od kolejnej przegranej bitwy pod Zelwą.

1924 – urodził się Aleksander Ziemny – polski poeta, prozaik, reportażysta, tłumacz literatury pięknej z języka angielskiego, rosyjskiego, ukraińskiego i hebrajskiego. Po wybuchu II wojny światowej mieszkał we Lwowie i w Podhajcach na Podolu.

W 1940 r. wywieziony na przymusowe roboty na Uralu, gdzie w latach 1943-1944 był nauczycielem języka niemieckiego w szkole średniej w rejonie pyszmińskim. Ochotnik Wojska Polskiego w ZSRR. Zmarł w 2009 r.

1944 – w Wilnie urodziła się Ewa – polska aktorka, córka Hanny Skarżanki. Zmarła w 2005 r.

1965 – zmarł Michał Antoni Dadlez ps. „Bogoria” – doktor polonistyki, historyk polskiej literatury, poeta, żołnierz Legionów Piłsudskiego. W latach 1914-17 w niewoli rosyjskiej, następnie w II Korpusie Polskim na Wschodzie. Korespondent wojenny w wojnie z bolszewikami 1920 r. Podczas II wojny, pod okupacją niemiecką nauczał na tajnych kompletach. Ciężko ranny w Powstaniu Warszawskim.

1981 – zmarła Maria Czapska – polska historyk literatury, eseistka, autorka wspomnień, siostra Józefa Czapskiego. Pochodziła z najzamożniejszej gałęzi rodu Czapskich, która posiadała odziedziczone po Radziwiłłach latyfundia w okolicy Mińska Litewskiego i na Wołyniu. Urodzona w 1894 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 11 czerwca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *