12 listopada w Historii Kresów

12 listopada 2013

„Męczeństwo Jozafata Kuncewicza” – obraz Józefa Simmlera

1623 – w Witebsku zginął z rąk mieszczan Jozafat Kuncewicz – święty, polski duchowny unicki, bazylianin, arcybiskup połocki, męczennik. Propagator Unii Kościoła wschodniego i zachodniego w Rzeczypospolitej – tzw. Unii Brzeskiej.

Dokonywał licznych nawróceń na całej Wileńszczyźnie. Urodzony około 1580 r. we Włodzimierzu Wołyńskim.


W październiku 1623 r. udał się do Witebska by po raz kolejny podjąć próbę odzyskania kontroli nad sytuacją religijną w mieście. Został jednak zamordowany przez tłum prawosławnych mieszczan. Jego ciało wrzucono do Dźwiny. Po sześciu dniach zostało wyłowione i przewiezione do katedry unickiej w Połocku. Papież Urban VIII beatyfikował Kuncewicza, a Pius IX ogłosił go świętym – pierwszym w historii Kościoła unickiego. Jozafat Kuncewicz jest patronem Rusi.

1572 – zmarł Grzegorz – wojewoda kijowski i witebski, kasztelan wileński, hetman wielki litewski.


1596 – w Krakowie odbył się pogrzeb królowej Polski Anny Jagiellonki.

1648: po wypłaceniu okupu zakończyli oblężenie twierdzy .

1891 – urodził się Władysław – polski generał, dowódca Armii „Pomorze”. Walczył w wojnie polsko – bolszewickiej, brał udział w odsieczy Przemyśla i Lwowa. Zmarł w 1966 r.

1898 – urodził się Leopold , „Niedźwiadek” – polski generał, komendant ZWZ we Lwowie, potem komendant główny AK. Uczestnik wojny polsko – bolszewickiej. Szef sztabu 13 Kresowej Dywizji Piechoty, następnie w Wydziale „Wschód” w Oddziale III Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Oskarżony w „procesie szesnastu”, został zamordowany w więzieniu 24 grudnia 1946 r.

1922 – w Żytomierzu urodził się Tadeusz – polski pisarz. Zmarł w 1951 r.

1936 – we Lwowie zmarł Stefan Grabiński – polski pisarz, przedstawiciel nurtu grozy w polskiej literaturze międzywojennej. Klasyk noweli fantastycznej, twórca horroru kolejowego, określany czasem mianem „polskiego Poe” lub „polskiego Lovecrafta”. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Lwowskim, uczył we lwowskich gimnazjach. Zmarł w skrajnym ubóstwie i zapomnieniu. Pochowany na Cmentarzu Janowskim we Lwowie. Urodzony w 1887 r. w Kamionce Strumiłowej.

1938 – w Wilnie urodził się Władysław – polski kajakarz, brązowy medalista olimpijski z Monachium. Zmarł w 2007 r.

1973 – w Montrealu zmarł Wacław – polski generał i pisarz. Ukończył . Urodził się w 1894 r. we Lwowie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 12 listopada

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *