28 października w Historii Kresów

28 października 2013

1845 – w Grodnie urodził się Zygmunt – polski fizyk, który wspólnie z Karolem Olszewskim jako pierwszy w historii skroplił tlen i azot.

Studia rozpoczął w Kijowie, jednak przerwał je kiedy w wieku 18 lat przystąpił do Powstania Styczniowego. Schwytany przez Rosjan, został na pewien czas zesłany na Sybir. Potem ukończył studia w Berlinie, zrobił doktorat w Monachium i objął katedrę fizyki w Krakowie. To właśnie tu wspólnie z Olszewskim skroplili w 1883 r. tlen i azot, co było kamieniem milowym w rozwoju światowej fizyki i chemii. Później obaj uczeni zestalili też dwutlenek węgla i alkohol.


Wróblewski zmarł tragicznie w 1888 r. w wyniku oparzeń kiedy podczas pracy w laboratorium wylała mu się na ubranie lampa naftowa.

1791 powołał Komisję Skarbową Rzeczypospolitej Obojga Narodów.


1793 – urodził się Szymon (lit. Simonas Daukantas) – litewski pisarz, etnograf, historyk. Jeden z pionierów budzenia świadomości narodowej Litwinów, zwolennik odrodzenia piśmiennictwa w języku litewskim, był twórcą pierwszej książki o historii Litwy w języku litewskim, kolegą uniwersyteckim Adama Mickiewicza. Autor słownika polsko – litewskiego.

1897 – urodził się Karol Maleczyński – polski historyk, badacz dziejów Śląska. Przed II wojną światową był profesorem Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie i członkiem Polskiej Akademii Umiejętności oraz Towarzystwa Naukowego we Lwowie, a w latach 1925–1939 archiwistą Archiwum Państwowego we Lwowie. Zmarł w 1968 r.

1925 – papież powołał do życia Diecezję Łomżyńską (pierwszym ordynariuszem został ks. Romuald ). Diecezję Wileńską podniesiono do rangi archidiecezji.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 28 października

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *