10 października w Historii Kresów

10 października 2013

Św. Maksymilian Maria Kolbe

Św. Maksymilian Maria

1982 – papież Jan Paweł II kanonizował Maksymiliana Kolbe – polskiego franciszkanina, męczennika, założyciela Rycerstwa Niepokalanej, związanego także z Kresami.

Przypomnijmy, że ojciec Kolbe zaczynał naukę w seminarium franciszkanów we Lwowie w 1907 r., zaś w 1910 r. rozpoczął nowicjat w zakonie franciszkanów, przyjmując imię Maksymilian. Z Kresami był też przez pewien czas związany miesięcznik „Rycerz Niepokalanej”, którego wydawanie ojciec Kolbe przeniósł w 1922 r. do Grodna. Dodajmy, że w 1938 r. nakład „Rycerza” wynosił milion egzemplarzy.


Ojciec Maksymilian Kolbe zginął w niemieckim obozie zagłady Auschwitz, dobrowolnie wybierając śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Zmarł 14 sierpnia 1941 r. dobity zastrzykiem trucizny – fenolu.

1860 – w Samborze urodził się Władysław , polski prawnik, profesor i rektor Uniwersytetu Lwowskiego. Członek Towarzystwa Naukowego we Lwowie. Brał udział w komisji ministerialnej przygotowującej projekt konkordatu między Rzeczpospolitą Polską i Stolicą Apostolską, współtworzył polskie małżeńskie. Zmarł w 1941 r. we Lwowie. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim.


1862 – zmarł Franciszek – poeta, uczestnik Powstania Listopadowego w Legii Litewsko-Wołyńskiej. Obrońca Zamościa, po jego upadku więziony w Kamieńcu Podolskim. Autor tekstu pieśni „Tam na błoniu błyszczy kwiecie” („Ułan na wedecie”). Urodzony w 1799 r. w Pawołoczy koło Berdyczowa.

1913 – w Sankt Petersburgu urodził się Wiktor Szyryński – polski i kanadyjski psychiatra i psycholog, oficer armii polskiej i kanadyjskiej, harcmistrz i działacz polonijny w Kanadzie. Starszy asystent na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, harcerz Okręgu Wileńskiego, po wybuchu II wojny światowej osadzony przez sowietów kolejno w moskiewskich więzieniach i , a także w Mińsku i Gorkim. W 1941 r. wstąpił do Armii Andersa w ZSRR. Oficer Wojska Polskiego, był specjalistą-neuropsychologiem w 6 Batalionie Sanitarnym 6 Lwowskiej Dywizji Piechoty. Zmarł w 2007 r.

1919 – w Stryju urodziła się Danuta Baduszkowa – polska tancerka, reżyserka teatralna, twórczyni i wieloletnia dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni. Zmarła w 1978 r.

1919 – we Lwowie urodził się Stanisław Stampf’l – polski pisarz. Wraz z Jerzym Janickim i Władysławem Żesławskim był autorem słuchowiska radiowego „Matysiakowie”. Zmarł w 1980 r.

1935 – we Lwowie urodził się Stanisław Jopek – wybitny polski tenor – solista zespołu Pieśni i Tańca „”, ojciec skrzypaczki Patrycji Jopek i piosenkarki Anny Marii Jopek. Wykonywał piosenki ludowe „Mazowsza”, pieśni Chopina, Moniuszki, polskie kolędy. Z „Mazowszem” występował ponad 40 lat. Dużą popularnością cieszyła się wykonywana przez niego pieśń „Furman”. Zmarł w 2006 r.

1939 – Związek Sowiecki przekazał Litwie odebraną Polsce Wileńszczyznę.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 10 października

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *