1 września w Historii Kresów

1 września 2013

Niemieckie junkersy nad Polską

Niemieckie junkersy nad Polską

1939 – Niemcy napadły na Polskę bez uprzedzenia, rozpoczynając II wojnę światową. Lufwaffe zbombardowała także miejscowości na Kresach: , , Lidę, , .

W pierwszym dniu wojny najbardziej na Kresach ucierpiał Lwów. Niemieckie bomby zniszczyły cerkiew grekokatolicką św. Ducha, Dworzec Główny, fabrykę wódek Baczewskiego, wiele gmachów przy ulicach Gródeckiej, Janowskiej, Al. Focha (obecnie Czerniwećka) i lotnisko w Skniłowie, uszkodzony został kościół św. Elżbiety. Niemcy starali się przede wszystkim zniszczyć trasy komunikacyjne, aby utrudnić przerzucanie polskich wojsk na zachód.


Zbombardowane też zostało leżące w głębi kraju Grodno, m.in. poczta główna. Nad Lidę nadleciało 31 samolotów niemieckich, które zbombardowały lotnisko. Zniszczonych zostało tu 12 polskich samolotów, zginęło 7 osób, 26 zostało rannych. Po południu odbył się drugi nalot na Lidę.

W Małaszewiczach również zbombardowano lotnisko, 12 osób zostało zabitych, 30 rannych. W bombardowaniu miejscowości Mosty było 2 zabitych i 9 rannych. W nalocie na Kobryń zniszczonych zostało kilka domów, 1 osoba zabita, 2 ranne, podobne skutki były w Kowlu.


Warto pamiętać, że w nalotach na polskie miasta mieli też udział sowieci – Luftwaffe korzystała bowiem z nawigacji, która odbywała się za pośrednictwem stacji nadawczej działającej w sowieckim Mińsku.

1435 – w bitwie pod Wiłkomierzem nad rzeką Świętą wojska polsko-litewskie pokonały armię Świdrygiełły i posiłkujących go krzyżaków inflanckich.

1646 – urodził się Jan Drews – polski pisarz, jezuita. Profesor teologii w Wilnie i Warszawie. Zmarł w 1710 r.

1835 – w Wilnie urodził się Rafał – święty, polski duchowny katolicki, karmelita. Po licznych aresztowaniach, objął dowodzenie powstaniem 1863 r. na Litwie, za co aresztowany 24 marca 1864 r. został skazany na karę śmierci. W wyniku starań rodziny karę śmierci zamieniono na 10 lat katorgi na Syberii: w Nerczyńsku, w Usolu, w Irkucku i w Smoleńsku. Zmarł w 1907 r. Przeczytaj więcej o Rafale Kalinowskim.

1888 – urodziła się Olga Drahonowska-Małkowska – jedna z twórczyń polskiego skautingu. Uczennica Konserwatorium Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie. Instruktorka wychowania fizycznego w „Sokole”, członek „Eleusis” i niepodległościowego „Zarzewia”, drużynowa pierwszej żeńskiej drużyny skautowej we Lwowie (III Lwowska Drużyna Skautek im. Emilii Plater). Przez większą część życia prowadziła ożywioną działalność wychowawczą. Zmarła w 1979 r.

1914 – urodził się Stefan Niedzielak – polski ksiądz opozycjonista, kapelan Armii Krajowej i WiN-u współzałożyciel Rodziny Katyńskiej. Był współpracownikiem Delegatury Rządu na Kraj, dzięki czemu wcześnie poznał raport komisji Czerwonego Krzyża o zbrodni katyńskiej. Latem 1944 r. przewiózł do Krakowa tzw. depozyt katyński, czyli dowody z przeprowadzonej przez Niemców ekshumacji grobów w Katyniu. Zamordowany w 1989 r., prawdopodobnie przez SB. Przeczytaj więcej o księdzu Stefanie Niedzielaku.

1919 – Polska podpisała zawieszenie broni z Ukrainą.

1919 – Polska ratyfikowała .

1920 – została zamordowana 21-letnia Teresa Grodzińska – polska sanitariuszka 4 Pułku Piechoty Legionów. Została wzięta do niewoli przez oddziały Budionnego w czasie opatrywania rannych, których nie chciała opuścić. Uprowadzona i przetrzymywana w stodole broniła się przed bolszewikami przez kilka godzin siekierą. Została – jak informuje raport z 11 września 1920 r. – zamordowana w okrutny sposób, co potwierdzono w czasie odkopywania kilka dni później jej mocno pokaleczonego ciała. Jej pogrzeb z honorami wojskowymi 18 września 1920 r. w Radomiu był wielką manifestacją patriotyczną, w której wzięła udział niemal cała ludność miasta.

1938 – we Lwowie urodził się Zdzisław – polski skoczek narciarski, reprezentant Polski, mistrz kraju. Zmarł w 1981 r.

1944 – zmarł Zygmunt – polski historyk sztuki, muzeolog urodzony we Lwowie. Ukończył tam gimnazjum oraz studiował na Uniwersytecie Lwowskim. Pracował jako bibliotekarz w Fundacji hrabiego Baworowskiego we Lwowie. Zginął zamordowany przez Niemców pod murem Ogrodu Saskiego w Warszawie.

1989 – zmarł Tadeusz Sendzimir – polski inżynier i wynalazca odnoszący znaczne sukcesy głównie w USA. Ukończył Wydział Mechaniczny Politechniki Lwowskiej. Urodzony w 1894 r. we Lwowie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 1 września

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *