13 listopada w Historii Kresów

13 listopada 2013

Dawna Biblioteka Ossolińskich we Lwowie

1817 – we Lwowie powstał Zakład Narodowy im. Ossolińskich (). Ufundowany dla Narodu Polskiego przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego, został otwarty w 1827 r.

Do 1939 r. Zakład łączył w sobie Bibliotekę, Wydawnictwo i Książąt Lubomirskich. Był to jeden z najważniejszych ośrodków kultury polskiej, głównie dzięki niezwykle bogatym zbiorom bibliotecznym, pod względem wartości drugim w kraju po Bibliotece Jagiellońskiej. Od 1947 r. na bazie części zbiorów lwowskiego Ossolineum, które udało się Polsce odzyskać od sowietów, reaktywowano Bibliotekę Ossolineum we Wrocławiu.


1806 – w Wilnie urodziła się – bohaterka narodowa Polski, Białorusi i Litwy, kapitan Wojska Polskiego w czasie Powstania Listopadowego, hrabianka. Zmarła z wyczerpania w 1831 r. w Justianowie koło Kopciowa na Litwie.

1836 – w Żytomierzu urodził się Jarosław – polski dowódca wojskowy, generał, uczestnik Komuny Paryskiej. Zmarł w 1871 r. z ran odniesionych w czasie walk na barykadach w Paryżu.


1870 – w Tarnopolu urodził się Stanisław Dnistrianski – ukraiński działacz polityczny, prawnik, wykładowca Wolnego Uniwersytetu Ukraińskiego pochodzący z rodziny o korzeniach i tradycjach polsko – ukraińskich. Ceniony przez polskich naukowców. Zmarł w 1935 r.

1889 – w Twerze urodziła się Jadwiga – polska harcmistrzyni, jedna z twórczyń polskiego harcerstwa żeńskiego, żołnierz AK. Studiowała we Lwowie. Pracowała na Uniwersytecie w Wilnie. Objęła po Oldze Drahonowskiej III Lwowską Drużynę Skautową im. Emilii Plater. Przed wybuchem I wojny światowej organizowała żeńskie drużyny w Wilnie, Poznaniu, Warszawie oraz żeńskie kursy skautowe. Poległa w Powstaniu Warszawskim 1944 r.

1899 – odbyło się pierwsze publiczne wykonanie hymnu Litwy.

1905 – w Szenderowie na Podolu urodził się Romuald Nałęcz-Tymiński – polski kontradmirał, dowódca ORP „Conrad”. Zmarł w 2003 r.

1918 – uchwalono tymczasową konstytucję Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej.

1982 – zmarł Włodzimierz Trzebiatowski – polski chemik, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Wrocławskiego. Urodzony w 1906 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 13 listopada

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *