7 sierpnia w Historii Kresów

7 sierpnia 2013

Rzeź wileńskich zakonników przez Rosjan w 1655 r. Grafika Stanisława Żukowskiego, Kujawsko - Pomorska Biblioteka Cyfrowa

Rzeź wileńskich zakonników przez Rosjan w 1655 r. Grafika Stanisława Żukowskiego, Kujawsko – Pomorska Biblioteka Cyfrowa

1655 – początek 2-dniowej bitwy pod Wilnem. Wojska polsko-litewskie daremnie próbowały powstrzymać Rosjan, którzy zniszczyli miasto i dokonali rzezi 20 tys. mieszkańców.

Był to dla ludności Wilna straszny czas – po raz pierwszy w historii miasto zostało opanowane przez wroga. Wojska polsko-litewskie pod wodzą Janusza Radziwiłła i Wincentego Korwina Gosiewskiego nie były w stanie powstrzymać przeważających sił najeźdźcy – armii cara Aleksego I Michajłowicza, wspieranej przez Kozaków Iwana Zołotareńki.


Po pokonaniu polskich wojsk i złamaniu oporu mieszkańców 10 sierpnia car tryumfalnie wjechał do Wilna karocą ciągnioną przez 12 koni. Tuż obok przez 3 dni trwała rzeź Polaków – wymordowano 20 tys. osób – połowę mieszkańców, miasto płonęło 17 dni. Zniszczeniu uległo wiele cennych budowli, nigdy już nie odbudowanych.

Rozpoczęła się 6-letnia okupacja Wilna. Rosyjska dzicz ograbiła je ze wszystkiego, co przedstawiało jakąkolwiek wartość. Spalono prawie wszystkie kościoły, niezależnie od wyznania. Miasto wyludniło się i na dziesiątki lat utraciło swoją świetność. Pamiętnikarz Jan Cedrowski zanotował: „Głód straszny tak nastąpił, że trwał aż do żniw 1657 r. tak że kotki wszystkie, psy zdechliny ludzie jadali, a na dodatek rżnęli ludzi i ciała ludzkie jedli i umarłym trupom ludzkim wyleżeć się w grobie nie dali”.


Dopiero w 1660 r. zostało wyzwolone przez wojska Rzeczypospolitej pod dowództwem Michała Kazimierza Paca.

1855 – w Krzemieńcu zmarła Salomea Słowacka – matka Juliusza Słowackiego. Urodzona w 1792 r.

1856 – w Czerniowie urodził się Kajetan , powieściopisarz i nowelista pochodzenia ormiańskiego, tworzący w konwencji gawędy szlacheckiej. Uczył się w szkołach w Stanisławowie i Lwowie. W 1901 r. był współzałożycielem i redaktorem naczelnym lwowskiego dziennika „Przedświt”. W jego twórczości dominowała tematyka życia szlachty podolskiej . Przyczynił się do spopularyzowania kultury huculskiej w naszym kraju. Zmarł w 1909 r.

1862 – w Kozowej koło Brzeżan urodził się Aleksander – urzędnik pocztowy, radny, działacz plebiscytowy, dyrygent chórów, i organizator życia muzycznego. Kierownik chóru „Echo-Macierz” we Lwowie. Zmarł w 1932 r.

1905 – zmarł Jerzy – polski duchowny katolicki, arcybiskup mohylewski. Urodzony w 1851 r.

1929 – we Lwowie urodziła się Zuzanna Helska – polska aktorka. Występowała m.in. w filmach „Komornik” i „Boża podszewka II”.

1944 – w Powstaniu Warszawskim poległa Jadwiga – polska harcmistrzyni, jedna z twórczyń polskiego harcerstwa żeńskiego, żołnierz AK. Studiowała we Lwowie. Pracowała na Uniwersytecie w Wilnie. Objęła po Oldze Drahonowskiej III Lwowską Drużynę Skautową im. Emilii Plater. Przed wybuchem I wojny światowej organizowała żeńskie drużyny w Wilnie, Poznaniu, Warszawie oraz żeńskie kursy skautowe. Urodzona w 1889 r.

1972 – zmarł Antoni Cwojdziński – polski komediopisarz, aktor teatralny (występował pod pseudonimem Antoni Wojdan), reżyser teatralny, scenarzysta filmowy, z wykształcenia fizyk. Urodzony w 1896 r. w Brzeżanach.

1999 – zmarła Helena Kowalczykowa – polska aktorka. Przed wojną występowała w Wołyńskim Teatrze Objazdowym. Urodzona w 1907 r. w Kosowie Poleskim.

2006 – zmarł Marian Podkowiński – polski dziennikarz, pisarz, publicysta. Urodzony w 1909 r. w Wilnie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 7 sierpnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *