30 marca w Historii Kresów

30 marca 2014

Gabriela Zapolska namalowana w 1903 r. przez męża Stanisława Janowskiego

Gabriela namalowana w 1903 r. przez męża Stanisława Janowskiego

1857 – w Podhajcach na Wołyniu w zamożnej rodzinie ziemiańskiej urodziła się Gabriela Zapolska (Korwin-Piotrowska) – polska dramatopisarka i aktorka.

Pamiętamy jej utwory z ekranizacji „Dulscy” czy „Z biegiem lat, z biegiem dni”. Zmarła w 1921 r. Zobacz artykuł Gabriela Zapolska – życie jak teatr…


1830 – – zwycięska bitwa wojsk polskich dowodzonych przez Józefa Skrzyneckiego z wojskami rosyjskimi pod Dębem Wielkiem koło Warszawy.

1853 – w oknie wystawowym lwowskiej apteki „Pod Złotą Gwiazdą” zapłonęła pierwsza lampa naftowa skonstruowana przez Ignacego Łukasiewicza.


1892 – urodził się Stefan – światowej sławy polski matematyk, jeden z przedstawicieli lwowskiej szkoły matematycznej. W czasie okupacji niemieckiej był tzw. karmicielem wszy w Instytucie Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami profesora Rudolfa Weigla. W 1944 r. ponownie pracował na Uniwersytecie Lwowskim oraz w Lwowskim Instytucie Politechnicznym.

Zmarł w 1945 r. we Lwowie. Jego pogrzeb na Cmentarzu Łyczakowskim, tuż obok grobu Marii Konopnickiej, był wielką manifestacją polskiego środowiska naukowego, które jeszcze pozostało w mieście. Żegnały go tłumy mieszkańców Lwowa.

1910 – urodził się Józef – polski matematyk. Studiował na uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Uczestnik wojny 1939 r. Zamordowany przez sowietów w Katyniu w 1940 r.

1919 – wojna polsko-ukraińska: Wódz Naczelny Józef wydał rozkaz o utworzeniu Frontu Wołyńskiego.

1923 – urodził się Jerzy Litwiniuk – polski poeta, tłumacz z języków fińskiego, rosyjskiego, ukraińskiego, białoruskiego, łotewskiego i estońskiego.

1990 – Rada Najwyższa Estońskiej SRR uznała rządy radzieckie za nielegalne i ogłosiła okres przejściowy przed ogłoszeniem niepodległości.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 30 marca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *