3 marca w Historii Kresów

3 marca 2014

Kazimierz z Józefem Piłsudskim w Druskienikach w 1926 roku. Pierwszy z prawej – Józef Beck

1882 – we Lwowie urodził się Kazimierz Bartel – polski matematyk i polityk, premier Polski w latach 1926-30, rektor Politechniki Lwowskiej.

Ukończył szkołę podstawową w Stryju, potem Państwową Szkołę Przemysłową we Lwowie i Szkołę Realną. Studiował na Politechnice Lwowskiej, gdzie później podjął pracę. W 1913 r. został profesorem. W 1919 r. brał udział w walkach polsko – ukraińskich jako dowódca wojsk kolejowych i komendant obrony lwowskiego Dworca Głównego. W okresie międzywojennym trzykrotnie był premierem i trzykrotnie ministrem w kolejnych rządach.


We wrześniu 1939 r. w czasie obrony Lwowa przed natarciem wojsk niemieckich Kazimierz Bartel stanął na czele Komitetu Obywatelskiego. Po zajęciu Lwowa przez sowietów kontynuował wykłady na politechnice.

W 1940 r. władze sowieckie proponowały mu współpracę polityczną, jednak Bartel odrzucił tę propozycję. Podobną ofertę składali mu po zajęciu Lwowa Niemcy –  miał być szefem marionetkowego rządu okupowanej Polski. Tę propozycję również odrzucił, choć przebywał już w tym czasie w niemieckim więzieniu i mógł w ten sposób uratować swoje życie. Na osobisty rozkaz Himmlera został rozstrzelany 26 lipca 1941 r. we Lwowie.


1501 – w Wilnie zawarto antyrosyjskie przymierze litewsko-krzyżackie.

1746 – urodziła się Izabela – księżna, polska mecenaska sztuki, pisarka. W późniejszym okresie życia czynnie zaangażowała się w życie polityczne schyłkowego okresu I Rzeczypospolitej i pierwszych lat XIX wieku. Zmarła w 1835 r. w Wysocku.

1831: zwycięstwo wojsk generała Józefa Dwernickiego nad Rosjanami w bitwie pod Kurowem.

1893 – w Drohobyczu urodził się Aleksander Roman Boroński – major artylerii Wojska Polskiego. W drohobyckim gimnazjum brał udział w działalności niepodległościowej jako „zarzewiak” i członek Polskich Drużyn Strzeleckich. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Członek Polskiej Organizacji Wojskowej. Zmarł w 1975 r.

1917 – we Lwowie urodził Alfred – polski szachista. Zmarł w 2003 r.

1925 – w Wilnie urodził się Edmund Małachowicz – polski architekt, laureat Honorowej Nagrody SARP.

1934 – we Lwowie urodził się Jacek – polski historyk, polityk, minister pracy i pomocy społecznej w rządzie Mazowieckiego. W okresie PRL założyciel tzw. „czerwonego harcerstwa”. Jeden z głównych przywódców „Solidarności”. Zmarł w 2004 r.

1945 – w Pawłokomie w dzisiejszej gminie Dynów na Podkarpaciu oddział Józefa Bissa i polskiej samoobrony z okolicznych miejscowości zabił od 150 do 366 ukraińskich mieszkańców. Była to kulminacja wzajemnych akcji odwetowych polskiej i ukraińskiej partyzantki w tej miejscowości.

1948 – przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces Witolda Pileckiego.

1959 – w ZSRR rozpoczęto niszczenie 21.857 teczek personalnych ofiar Zbrodni Katyńskiej.

2011 – zmarł Henryk – polski bibliotekarz i bibliograf urodzony w 1920 r. w Wilnie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 3 marca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *