13 marca w Historii Kresów

13 marca 2014

Rączki, rączki, Hans… – Emil Karewicz jako Brunner w „Stawce większej niż życie”

1923 – w Wilnie urodził się Emil Karewicz – polski aktor. Znany przede wszystkim z roli Hermanna Brunnera w „Stawce większej niż życie”.

Nie ma w Polsce osoby, która nie znałaby tego serialu, a wielu oglądało go nawet kilkanaście razy. Na całym świecie obejrzał go podobno łącznie 1 miliard osób. I chociaż – podobnie jak inny nasz serialowy hit „Czterej pancerni i pies” – nie miał zbyt wiele wspólnego z prawdą historyczną to wspaniała kreacja Emila Karewicza na zawsze pozostanie w naszej pamięci. W powojennej Polsce zagrać czarny charakter – SS-mana (w serialu jest także oficerem Gestapo) – w sposób budzący tak wielką sympatię widzów to naprawdę aktorskie mistrzostwo świata!


Przypomnijmy więc, że pochodzący z Wilna aktor debiutował przed wojną w tamtejszym Teatrze Małym, gdzie zagrał rolę Małpy w „Kwartecie” Kryłowa. W czasie II wojny przeszedł szlak bojowy z 2 Armią Wojska Polskiego do Berlina.

Na swoim koncie Emil Karewicz ma także kilkadziesiąt innych niezapomnianych ról, m.in. króla Władysława Jagiełły w „Krzyżakach” czy Warszawiaka w „Bazie ludzi umarłych”.


1720 – zmarł Kazimierz Jan – wojewoda wileński, hetman wielki litewski, hetman polny litewski, podskarbi nadworny litewski. Urodzony w 1637 lub 1642 roku.

1834 – urodził się hrabia Władysław – polski ziemianin, właściciel licznych dóbr na Litwie i dzisiejszej Białorusi oraz w Królestwie Polskim. Zmarł w 1905 r.

1873 – we Lwowie urodziła się Maryla – polska poetka okresu Młodej Polski. Jej matka Wanda była niegdyś narzeczoną słynnego malarza Artura Grottgera – do jego śmierci. Ojciec – Karol był również malarzem i przyjacielem Grottgera. Z kolei Maryla to matka pisarki Beaty Obertyńskiej. Wolska zmarła w 1930 r. we Lwowie. Pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.

1881 – w samobójczym, ale udanym zamachu na cara Aleksandra II zginął Ignacy – polski konspirator, rewolucjonista, działacz rosyjskiej organizacji . Hryniewiecki urodził się w 1855 r. w majątku w pobliżu Bobrujska.

1884 – urodził się Józef – polski aktor do dziś uznawany za jedną z ważniejszych postaci przedwojennego polskiego teatru i kina. Debiutował w 1904 r. na deskach Teatru Miejskiego we Lwowie. W latach 1914–1939 grał w wielu polskich filmach, m.in. w „Słodyczy grzechu” (1914), „Urodzie życia” (1921), „Trędowatej” (1926) i „Dziejach grzechu”. Zmarł w 1952 r.

1893 – w majątku Porochońsk koło Pińska urodził się Konstanty – polski generał. Zamordowany przez sowietów w Katyniu w 1940 r.

1896 – we wsi (obecnie Ukraina) urodził się Stanisław Daniluk-Daniłowski – polski generał. Wcześniej żołnierz 44 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych. Ostatni komendant Korpusu Kadetów Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie. Zmarł w 1955 r.

1898 – urodził się Witold – polski prawnik, minister. Pracował w Zarządzie Cywilnym Ziem Wschodnich okręgu mińskiego. Uczestnik walk o w 1920 r. Ukończył prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, pracował w Delegaturze Rządu Polskiego przy rządzie Litwy Środkowej, następnie w okręgowej Izbie Kontroli Państwa w Wilnie. Zmarł w 1966 r.

1920 – w Złoczowie urodziła się Krystyna Zbijewska – polska dziennikarka, publicystka kulturalna. Zmarła w 2009 r.

1929 – w Stryju urodził się Zbigniew Messner – polski ekonomista, polityk, rektor Akademii Ekonomicznej w Katowicach, premier PRL w latach 1985-1988, poseł na Sejm PRL IX kadencji.

1931 – Sejm RP uchwalił ustawę znoszącą wszystkie przywileje lub ograniczenia związane z pochodzeniem, narodowością, językiem, rasą lub religią sprzed 1918 r.

1982 – zmarł Józef – prezbiter diecezji łuckiej, doktor nauk społecznych, ofiara represji stalinowskich. Za zorganizowanie polskiej samoobrony w 1943 r. został odznaczony Krzyżem Walecznych przez AK. Dwukrotnie zesłany do obozów na Syberii (łącznie spędził w nich 17 lat). Duszpasterz w Kazachstanie, potem w Polsce. Urodził się w 1904 r. w Buczkach koło Żytomierza.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 13 marca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *