8 listopada w Historii Kresów

8 listopada 2013

Hanna w scenie z filmu „Młodość Chopina” z 1951 r.

1992 – zmarła Hanna Skarżanka – urodzona w Mińsku polska aktorka związana z Wilnem. Walczyła w Armii Krajowej. Jako pierwsza w historii polskiego filmu pojawiła się w scenie topless.

Urodziła się w 1917 r. Ukończyła Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie. Od grudnia 1940 r. do marca 1941 r. była w zespole wileńskiego Teatru Małego. Od 1942 r. należała do Kedywu Okręgu Wileńskiego AK. Uczestniczyła w akcji odbicia Eugeniusza Chylińskiego z więzienia na Łukiszkach.


W 1944 r. wznowiła działalność artystyczną w wileńskim zespole należącym do Polskiego Teatru Dramatycznego. Po wyjeździe z Kresów kontynuowała karierę aktorską w powojennej Polsce, związana była m.in. z warszawskim Teatrem „Ateneum”. Zaś wspomniana scena „rozbierana” pochodzi z filmu „Młodość Chopina” z 1951 r., gdzie aktorka grała robotnicę paryską.

1632 – Sejm elekcyjny wybrał na króla Władysława IV.


1655: wojska rosyjsko – kozackie po otrzymaniu okupu zakończyły oblężenie Lwowa.

1863: oddział ppłk. Jana Rudowskiego rozbroił rosyjską załogę Szydłowca.

1937 – w Stryju urodził się Jan Kociniak – znany polski aktor. Zmarł w 2007 r.

1986 – w Ottawie zmarł Wilhelm Orlik-Rückemann – polski oficer, pionier polskiej broni pancernej. W latach 1910-11 organizował skautowy Oddział „Zarzewia” w I Gimnazjum Realnym we Lwowie, na tamtejszej Politechnice rozpoczął w 1912 roku studia na wydziale budowy dróg i mostów. Podczas wojny polsko – bolszewickiej wyróżnił się jako zdolny dowódca polowy. Po rozpoczęciu wojny obronnej 1939 r. dowodził nielicznymi powierzonymi mu siłami Korpusu Ochrony Pogranicza w bohaterskim choć bardziej symbolicznym dozorowaniu granicy wschodniej. Brawurowy dowódca bitew z sowietami pod Szackiem i Wytycznem. Urodził się w 1894 r. we Lwowie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 8 listopada

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi 8 listopada w Historii Kresów

 1. kb2b Odpowiedz

  8 listopada 2016 w 10:59

  Ta Pani nie dostałaby ter roli w filmie gdyby nie była co najmniej posłuszna wobec władzy ludowej a jeżeli jednak UB znała jej przeszłość w AK to nie było innej możliwości aby opisana Pani nie poszła na współpracę z S becją… To jest smutne, ale z małymi wyjątkami rodziny sprzed II WŚ o korzeniach patriotycznych , żołnierzy , urzędników, policjantów , naukowców , intelektualistów, czy polityków , w 90 % nie byli w stanie oprzeć się inwigilacji i złamaniu przez służby bezpieczeństwa PRL które były zwykłą kontynuacją i rodowodem z s () wieckich metod przyniesionych do Polski wraz z Armią Czerwoną…Dzisiaj próbujemy powoli się odbić od tej hańby i upodlenia dokonanego przez naz () stów i s () wietów jaka spotkała nasz kraj po 1939 i jeszcze jest groźna do dzisiaj.

  • olek Odpowiedz

   8 listopada 2017 w 08:49

   pełny odlot

 2. telewidz Odpowiedz

  8 listopada 2016 w 13:35

  A znasz taki film z 1962 roku ” O dwóch takich co ukradli Księżyc”… Co sądzisz o tych co dostali główne role?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *