16 listopada w Historii Kresów

16 listopada 2013

Najsłynniejszy utwór autorki

1944 – zmarła Maria – polska pisarka przez całe życie związana z Kresami. Mieszkała i zarządzała majątkiem na Polesiu.

Urodziła się w 1863 r. we wsi na Grodzieńszczyźnie. Najlepsza powieść Marii Rodziewiczówny to „Dewajtis” – nagrodzona w 1888 r. w konkursie Kuriera Warszawskiego. Jej zaściankowo-dworska akcja toczy się na Żmudzi i klimatem przypomina wydaną w tym czasie powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Na życie bohaterów składa się sprawa utrzymania ziemi, dziedzictwa i własnej tożsamości narodowej.


W latach 1919–1920 pisarka inicjowała szereg przedsięwzięć społecznych w okolicy Hruszowej, m.in. założenie kółka rolniczego, budowę łaźni parowej, odbudowę chederu w Antopolu. W okresie wojny polsko – bolszewickiej pełniła obowiązki sekretarki w Komitecie Głównym PCK w Warszawie i została mianowana komendantką Kobiecego Komitetu Ochotniczej Odsieczy Lwowa na miasto Warszawę. Po zakończeniu wojny wróciła do Hruszowej, gdzie współzałożyła i wspierała Związek Szlachty Zagrodowej. Pisała o miłości do Ojczyzny, walce o niepodległość, sławiła życie na wsi.

1892 – w Samborze urodził się Wiktor Biegański – polski aktor, reżyser teatralny i filmowy. Pracował w Teatrze Miejskim we Lwowie. Zmarł w 1974 r.


1918 – notyfikowano powstanie Państwa Polskiego.

1975 – zmarł Juliusz – polski ekonomista, polityk, minister rolnictwa, piłsudczyk związany z PSL „Wyzwolenie”. Wychował się w Wilnie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 16 listopada

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *