29 maja w Historii Kresów

29 maja 2013

Joachim Lelewel

Joachim

1861 – w Paryżu zmarł Joachim Lelewel – wielki polski historyk i działacz polityczny, profesor Uniwersytetu Wileńskiego, poliglota – władał 12 językami.

Urodzony w 1786 r. W 1815 r. założył „Tygodnik Wileński” – pismo naukowo – literackie, w którym debiutował Adam . Był posłem na Sejm Królestwa Polskiego i na Sejm w czasie Powstania Listopadowego.


Należał do kierowanej przez Adama Czartoryskiego Rady Administracyjnej w Powstaniu Listopadowym, był członkiem Rządu Narodowego Królestwa Polskiego i prezesem założonego w tym czasie Towarzystwa Patriotycznego – radykalnego ugrupowania dążącego do reform społecznych. Po upadku powstania wyemigrował z kraju.

1831 – : wygrana powstańców w bitwie pod Rajgrodem.


1843 – w Oparach pod Samborem urodził się Władysław – polski powieściopisarz i historyk, badacz przeszłości kultury polskiej, sekretarz , kolekcjoner dzieł sztuki. Redaktor naczelny „Gazety Lwowskiej”. Zmarł w 1913 r. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

1845 – w Żytomierzu zmarł Michał Piwnicki – polski duchowny katolicki, biskup łucko-żytomierski. Profesor teologii w unickim seminarium duchownym we Włodzimierzu Wołyńskim. Doktor teologii i obojga praw Uniwersytetu Wileńskiego. Urodzony w 1771 r.

1920: rozpoczęła ofensywę na Ukrainie.

1924 – we Lwowie urodził się Leszek Elektorowicz – polski poeta, prozaik, eseista i tłumacz.

1957 – zmarł Emil Krukowicz – Przedrzymirski – polski generał dywizji, dowódca Armii Modlin. W czasie I wojny światowej dowodził 32 Pułkiem Armat Polowych we Lwowie. Za walki o na Polesiu w 1920 r. został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego , a w 1935 r. miasto nadało mu honorowe obywatelstwo. Urodzony w 1886 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 29 maja

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź 29 maja w Historii Kresów

  1. Vandal Odpowiedz

    29 maja 2015 w 23:43

    Joachim Lelewel- wielki polski historyk to chyba zart, to dzieki niemu wiekszosc Polakow nie zna prawdziwej histori swojego kraju !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *