11 maja w Historii Kresów

11 maja 2013

"Bitwa pod Kaniowem" - fragment obrazu Stanisława Bagieńskiego. W środku - na białym koniu - generał Józef Haller

” – fragment obrazu Stanisława Bagieńskiego. W środku – na białym koniu – generał Józef

1918 – bitwa II Brygady Legionów Polskich z przeważającymi siłami niemieckimi pod Kaniowem na obecnej Ukrainie.

Do bitwy doszło po tym jak polska II Brygada – protestując przeciwko postanowieniom Traktatu Brzeskiego – przebiła się przez front austriacko-rosyjski pod Rarańczą i połączyła z polskimi formacjami w Rosji tworząc II na Wschodzie. W dniu 6 maja zażądali od Polaków złożenia broni. W odpowiedzi II Korpus rozpoczął przygotowania do obrony.


Atak niemiecki nastąpił w nocy z 10 na 11 maja. Pierwsze uderzenie było skierowane na Kutelewkę i Potok. 1 szwadron 6 pułku ułanów w Kutelewce został całkowicie rozbity – ocalał tylko jeden ranny ułan, który zdążył dojechać do Masłówki i zaalarmować dowództwo. Na Potok Niemcy uderzyli z trzech stron. Po początkowym zaskoczeniu polskie wojska zdążyły się jednak skoncentrować i zająć pozycje obronne.

Kolejne niemieckie uderzenie było skierowane na Kozin. Tam odcięty od głównych sił 2 szwadron 6 Pułku Ułanów por. Cieślińskiego brawurową szarżą pobił nieprzyjaciela biorąc około 100 jeńców. Trwały krwawe walki na ulicach Kozina, w Stepańcach, Sieniawce i Tulińcach. Odmówił poddania się i do końca bronił się ze swoimi żołnierzami kpt. Brandys. W końcu polskie wojsko utworzyło zwarty obronny czworobok o obwodzie 15 km i skutecznie odpierało atakujących.


Niestety, wieczorem Polakom zabrakło amunicji i następnego dnia II Korpus musiał złożyć broń. Straty niemieckie wyniosły ok. 1500 zabitych i rannych, polskie nie przekraczały 1000. Niemcy nie dotrzymali warunków kapitulacji – rozbrojonych polskich jeńców – 3 tys. żołnierzy i 250 oficerów – ograbili i wysłali do obozów jenieckich. Drugie tyle polskich żołnierzy zdołało zbiec i uniknąć niewoli, wśród nich generał Haller. Zdaniem historyków, bohaterski bój Polaków pod Kaniowem, w chwili największych wojennych zwycięstw Niemców na frontach I wojny, miał ogromne znaczenie polityczne i moralne dla całego narodu polskiego.

1895 – we Lwowie urodził się Jan – polski pisarz, eseista i tłumacz, autor słynnej „Mitologii”. Zmarł w 1978 r.

1916 – w Łochwicy koło Połtawy urodziła się Maria Kann – polska pisarka, autorka książek dla dzieci, działaczka niepodległościowa. Członek Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Zmarła w 1995 r.

1962 – w Mińsku powstało Radio Białoruś nadające programy dla zagranicy.

1989 – zmarł – polski żołnierz AK, major, kawaler . Prawnuk Tomasza Zana – „Promienistego”. Był harcerzem w drużynie Andrzeja Małkowskiego. Walczył w obronie Wilna w 1918 r. Członek Polskiej Organizacji Wojskowej i uczestnik wojny polsko – bolszewickiej.

Studiował na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Kampanię Wrześniową odbył na froncie Osowiec-Wizna. W Akcji „Burza” był szefem sztabu 30 Poleskiej Dywizji Piechoty AK. Internowany przez Armię Czerwoną 18 sierpnia 1944 r., został wywieziony do Riazania. Urodzony w 1902 r. w Duksztach.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 11 maja

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *