20 maja w Historii Kresów

20 maja 2013

Gen. Władysław Sikorski, Winston Churchill i Charles de Gaulle na poligonie. Fot. Horton (na zlecenie rządu brytyjskiego)

Gen. Władysław , Winston Churchill i Charles de Gaulle na poligonie. Fot. Horton (na zlecenie rządu brytyjskiego)

1881 – urodził się Władysław Sikorski – generał, minister spraw wewnętrznych i spraw wojskowych, premier RP, w czasie II wojny Naczelny Wódz polskich sił zbrojnych na Zachodzie.

Ostatnią klasę w Gimnazjum im. Franciszka Józefa i maturę zdał we Lwowie. W 1902 r. rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Dróg i Mostów Politechniki Lwowskiej, gdzie włączył się w działalność patriotyczną i społeczną. Służył w Legionach Polskich, brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej, zasłużony w Bitwie Warszawskiej 1920 r. W latach 1922-23 był premierem RP, w latach 1925-28 – dowódcą Okręgu Korpusu Nr VI we Lwowie.


Po wybuchu II wojny światowej był w latach 1939-43 premierem oraz Naczelnym Wodzem i Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych na uchodźstwie. Zawarty przez niego w lipcu 1941 r. układ z ZSRR – tzw. – przywracał stosunki dyplomatyczne Polski z sowietami. Dzięki temu możliwe stało się utworzenie w ZSRR polskiej armii Andersa, a wolność odzyskało wielu Polaków więzionych przez sowietów w Gułagach. Po odkryciu Zbrodni Katyńskiej Sikorski wystosował w 1943 r. żądanie, aby Międzynarodowy Czerwony Krzyż zbadał tę sprawę. To spowodowało zerwanie przez Stalina stosunków dyplomatycznych z Polską.

Władysław Sikorski zginął 4 lipca 1943 r. w katastrofie lotniczej w Gibraltarze, której okoliczności do dziś wzbudzają kontrowersje – część badaczy sądzi, że mógł to być to zamach.


1350 – w bitwie pod Żukowem rozgromił wojska litewskie, odzyskując Ruś Halicko-Wołyńską.

1648 – w Mereczu (obecnie Litwa) zmarł – król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, inflancki, smoleński, siewierski i czernihowski, a także dziedziczny król Szwecji, Gotów i Wandalów. Wybrany carem Rosji, nie objął jednak tronu.

1894 – urodziła się Ewa Bandrowska-Turska – polska śpiewaczka operowa, występowała m.in. w Operze Lwowskiej. Zmarła w 1979 r.

1907 – w Nowej Kamionce koło Nowogródka urodziła się Wanda Broniszewska – polska zakonnica, stygmatyczka. W 1925 r. Wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr od Aniołów w Wilnie, gdzie zamieszkała oraz gdzie w 1950 r. została aresztowana i skazana na 10 lat więzienia w Wierchnieuralsku. Zmarła w 2003 r. w Warszawie.

1919 – urodził się Gustaw Herling-Grudziński – pisarz, eseista, krytyk literacki, dziennikarz, żołnierz, więzień łagrów, na które został skazany w 1940 r. po nieudanej próbie przedostania się z Grodna na Litwę. Pobyt w łagrach opisał w słynnej książce „Inny świat”. Zmarł w 2000 r.

1922 – powstał Instytut Chemii Przemysłowej we Lwowie.

1970 – zmarł Jerzy – polski pisarz i dyplomata urodzony pod Kamieńcem Podolskim w 1889 r.

1973 – zmarł Włodzimierz – polski archeolog pochodzenia ormiańskiego, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, członek PAN. Ukończył , studiował archeologię i geografię m.in. na Uniwersytecie Lwowskim. W latach 1925-1934 wykładał na Uniwersytecie Wileńskim.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 20 maja

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *