29 lipca w Historii Kresów

29 lipca 2013

Wojciech Kossak - "Orlęta Lwowskie"

Wojciech – „Orlęta Lwowskie”

1942 – zmarł Wojciech Kossak – wybitny polski malarz, przedstawiciel nurtu historyczno – batalistycznego i patriotycznego.

Autor wielu obrazów przedstawiających wydarzenia z okresu wojen napoleońskich i Powstania Listopadowego, scenki rodzajowe, portrety i konie. Wraz z Janem Styką był współautorem Panoramy Racławickiej. Urodzony w 1856 r. Przeczytaj więcej o Wojciechu Kossaku.


1518 – wojna litewsko-moskiewska: wojska polsko-litewskie rozbiły Rosjan w bitwie pod Połockiem.

1678 – zmarł Andrzej Wiszowaty – polski filozof, kaznodzieja, poeta, ideolog braci polskich, urodzony w Filipowie w Wielkim Księstwie Litewskim w 1608 r.


1794: zwycięstwo powstańców w bitwie pod Sałatami.

1880 – urodził się Kazimierz Młodzianowski – polski malarz, polityk, minister, legionista, wojewoda poleski. Dowódca batalionu w walkach o w 1918 r. Zmarł w 1928 r.

1891 – urodził się Wacław – polski prawnik, polityk, minister, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej i w negocjacjach rozjemczych w Baranowiczach. W latach 1927–1939 był członkiem Koła Chrześcijańsko – Narodowego w Radzie Miasta Wilna. W rządzie na uchodźstwie był ministrem sprawiedliwości. Po II wojnie wykładał w Akademii Prawa Międzynarodowego w Hadze. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie. Zmarł w 1954 r.

1921 – urodził się Zbigniew Przyrowski – , publicysta, popularyzator tematyki naukowo-technicznej. Ukończył Liceum Nauk Przyrodniczych im. Zygmunta Augusta w Wilnie. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Obwodu Wileńskiego AK. Zmarł w 2008 r.

1926 – we Lwowie urodził się Jacek – polski pisarz, w latach 1997-1999 prezes Polskiego PEN Clubu.

1931 – w Balewiczach na Ziemi Nowogródzkiej urodził się Czesław – polski aktor.

1964 – zmarła Wanda – polska pisarka, działaczka komunistyczna, kolaborantka sowiecka, wiceprzewodnicząca PKWN. Po 17 września 1939 r. przyjęła obywatelstwo radzieckie i zamieszkała we Lwowie, gdzie objęła faktyczne kierownictwo nad grupą polskich i ukraińskich komunistów. Zorganizowała pismo „Czerwony Sztandar” zamieszczając tam swoje artykuły. Uczestniczyła aktywnie w kampanii do sowieckich pseudowyborów z października 1939 r. (wybierano zgromadzenia Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi).

Na początku 1940 r. nominowano ją na funkcję członka Rady Najwyższej ZSRR z okręgu Lwów. We Lwowie została w 1940 r. dyrektorką Teatru Dramatycznego. Była zwolenniczką wcielenia Lwowa do ZSRR. Urodzona w 1905 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 29 lipca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *