9 lipca w Historii Kresów

9 lipca 2013

Szarża 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich na bolszewików pod Grebionką

Szarża 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich na bolszewików pod Grebionką – obraz Juliusza Kossaka

1920 – wspaniała szarża na bolszewików 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich pod wsią Grebionka na Mińszczyźnie rozbiła w proch 3 sowieckie pułki.

Do bitwy doszło kiedy polska XII Brygada Piechoty została okrążona przez przeważające siły nieprzyjaciela między Mińskiem a Ihumeniem. Aby ratować piechotę dowodzący 4 Pułkiem Ułanów Zaniemeńskich rotmistrz Władysław Rozlau rozkazał wykonać gwałtowną szarżę siłami jednego szwadronu i jednego plutonu na sowiecką tyralierę.


Bohaterski atak ułanów wywołał panikę w szeregach wroga, rozbijając aż 3 bolszewickie pułki strzeleckie. Polskie zwycięstwo było całkowite, a piechota – uratowana z okrążenia. Straty sowieckie wyniosły co najmniej 127 zabitych i wielu rannych, polskie – 6 ułanów zabitych i 3 rannych.

Na cześć tej bohaterskiej szarży dzień 9 lipca stał się świętem 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich.


Julian Fałat - "Oszczepnicy"

Julian Fałat – „Oszczepnicy”

1929 – zmarł Julian Fałat – jeden z najwybitniejszych polskich akwarelistów, przedstawiciel realizmu i impresjonistycznego pejzażu. Urodzony w Tuligłowach koło Lwowa w 1853 r. Choć urodzony na Kresach, przez większą część życia był związany z regionem Krakowa i Toruniem. Wątki kresowe pojawiały się jednak w jego twórczości.

Naukę malarstwa rozpoczynał bez pomocy rodziny i bez żadnych środków. Zrezygnował z nauki we Lwowie, gimnazjum ukończył w Przemyślu. W 1869 r. zapisał się do Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Początkowo malował akwarelami z przyczyn prozaicznych – nie stać go było na farby olejne.

Jego najbardziej znane obrazy to „Popielec”, „Modlący się starzec”, „Nagonka na polowaniu w Nieświeżu”, „Przejście Napoleona przez Berezynę” (Odwrót spod Berezyny), „Powrót z niedźwiedziem”, „”, „Śnieg”, „Powrót z niedźwiedziem”.

1526 – urodziła się Elżbieta Habsburżanka, królowa Polski, wielka księżna litewska, żona Zygmunta II Augusta. Pochowana w katedrze wileńskiej.

1744 – zmarł Kacper Niesiecki – polski heraldyk, leksykograf, pisarz, jezuita, teolog urodzony w Krasnymstawie. W 1710 r. otrzymał święcenia kapłańskie i stanowisko profesora retoryki oraz poetyki w Jarosławiu, gdzie był też kronikarzem tamtejszego Kolegium. Był także kaznodzieją, m.in. we Lwowie.

1762 – Katarzyna II została cesarzową Rosji.

1794: rozpoczęła się bitwa pod Gołkowem.

1823 – we Lwowie urodził się Henryk Rodakowski – polski malarz romantyczny. Mieszkał m.in. w majątku Pałahicze koło Stanisławowa oraz w Bortnikach koło Chodorowa w Województwie Lwowskim. Zmarł w 1894 r.

1863: porażka powstańców w bitwie pod Śmiertelnym Dębem.

1917 – Józef nakazał polskim legionistom odmówić złożenia przysięgi na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier. Skutkiem tego został osadzony przez Niemców w twierdzy w Magdeburgu, polscy oficerowie w obozie w Beniaminowie pod Warszawą, a szeregowi w Szczypiornie koło Kalisza.

1937 – zakończono usypywanie Kopca Piłsudskiego w Krakowie.

1947 – zmarł Lucjan – pułkownik piechoty Armii Imperium Rosyjskiego i generał broni Wojska Polskiego, znany z tzw. Buntu Żeligowskiego w 1920 r., podczas którego dowodząc 1 Dywizją Litewsko-Białoruską zajął i jego okolice proklamując powstanie tzw. Litwy Środkowej. Urodzony w 1865 r. Przeczytaj więcej o Lucjanie Żeligowskim.

1975 – zmarł Roman Odzierzyński – polski dowódca wojskowy, oficer C.K. Armii, generał Wojska Polskiego, polityk, premier Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie (1950–1953). Ukończył Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie. W czasie obrony Lwowa w 1918 r. był dowódcą baterii. Urodził się w 1892 r.

2003 – zmarła Kalina Skłodowska-Antonowicz – polska etnograf, muzealnik, współtwórczyni Etnograficznego w Toruniu. Skończyła szkołę w Kownie, była mocno zaangażowana w tajne polskie harcerstwo. Łączniczka AK. W 1944 r. pracując w sowchozie zaopatrywała rozproszone jeszcze oddziały AK z terenów Wileńszczyzny w magazynowane tam zboże. Urodzona w 1923 r. w Towiankach na Litwie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 9 lipca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *