29 grudnia w Historii Kresów

29 grudnia 2013

Męczennice z Nowogródka

1892 – urodziła się Jadwiga Karolina – błogosławiona, zakonnica, nauczycielka i wychowawczyni Gimnazjum Nazaretanek w Stryju. Zamordowana przez gestapo pod Nowogródkiem.

Siostra Jadwiga Karolina Żak przybyła do Nowogródka w 1936 roku. Pracowała jako nauczycielka i wychowawczyni w internacie. Po wybuchu wojny światowej była zakrystianką w nowogródzkim kościele farnym. Już po wejściu sowietów w 1939 r. dotknęły ją pierwsze represje. Podczas okupacji niemieckiej oddała życie za mieszkańców miasta – została rozstrzelana przez gestapo w lasku pod Nowogródkiem wraz z 10 innymi siostrami zakonnymi w 1943 roku.


1577 – Jan ożenił się z Krystyną Radziwiłłówną oraz złożył zamówienie na napisanie dla niego „Odprawy posłów greckich”.

1655 – Potop szwedzki: polska szlachta zawiązała konfederację tyszowiecką przeciwko Szwedom.


1830 – dyktator powstania listopadowego gen. Józef powołał Komisję Rozpoznawczą zajmującą się osobami podejrzanymi o szpiegostwo na rzecz Rosji.

1850 – we Lwowie zmarł Stanisław Jan – polski mineralog i bibliotekoznawca. Był prekursorem likwidacji pańszczyzny w Galicji uwalniając swoich chłopów w 1818 roku. Pochowany w kaplicy grobowej Dunin – Borkowskich na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. (Urodzony w 1782 r.)

1911 – we Lwowie zmarł Edmund – polski lekarz, neurolog, hematolog, patolog, profesor Uniwersytetu Lwowskiego. (Urodził się w 1866 r.)

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 29 grudnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *