22 grudnia w Historii Kresów

22 grudnia 2013

Niemiecka maszyna szyfrująca Enigma

1872 – we Lwowie urodził się Zdzisław Krygowski – matematyk, rektor Politechniki Lwowskiej,  inicjator badań kryptologicznych, które pozwoliły Polsce złamać kod niemieckiej maszyny Enigma.

Z wydziałem matematyki Politechniki Lwowskiej był związany od 1901 r., tytuł profesora uzyskał w 1908 r., a w latach 1917-18 był rektorem tej uczelni, skąd przeniósł się do Poznania.  Był też prezesem Oddziału Lwowskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego. To właśnie on wybrał najzdolniejszych swoich uczniów do zespołu, który złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Dzięki temu brytyjski w czasie II wojny miał dostęp do największych tajemnic wojskowych niemieckiej armii. Krygowski zmarł w 1955 roku w Poznaniu.


1840 – Adam rozpoczął wygłaszanie prelekcji paryskich.

1888 – urodził się Ferdynand – polski generał, polityk, minister. Dowodził reaktywowanym 8 Pułkiem Piechoty Legionów w Lublinie w czasie Odsieczy Lwowa w 1919 r. Zmarł w 1958 r.


1904 – w Berdyczowie urodził się Władysław – polski duchowny katolicki, więzień obozów koncentracyjnych Gułagu, długoletni misyjny duszpasterz w Kazachstanie i całej sowieckiej Azji Środkowej. W latach 1936-1945 pracował w Łucku. Katechizował dzieci, prowadził stałą opiekę nad rodzinami więźniów, ratował dzieci żydowskie i ukrywał je w rodzinach katolickich, dokarmiał i opiekował się masowo przybywającymi do Łucka ofiarami z ukraińskich czystek etnicznych, dożywiał umierających z głodu jeńców sowieckich w więzieniach. Kilkakrotnie aresztowany przez NKWD i osadzany w więzieniach i łagrach. W 1955 r. nie repatriował się do Polski – dobrowolnie pozostał w Kazachstanie. Zmarł w 1974 r.

1944 –  w Toustobabach na Wołyniu UPA zamordowała 82 Polaków.

1983 – zmarł Stanisław – polski prawnik, ekonomista, tenisista, polityk, minister żeglugi, profesor PAN. Ukończył i Akademię Handlową we Lwowie. Obrońca Lwowa 1918-19. Urodzony we Lwowie w 1891 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 22 grudnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *