23 grudnia w Historii Kresów

23 grudnia 2013

„Kmicicowa kompania”. Obraz Juliusza Kossaka

1884 – w warszawskim dzienniku „Słowo” ukazał się pierwszy odcinek powieści Henryka Sienkiewicza „Potop”.

1596 – w Brześciu Litewskim zawarto tzw. unię brzeską. W jej wyniku w Rzeczypospolitej Obojga Narodów połączyła się z Kościołem katolickim. W ramach Unii część duchownych i wyznawców prawosławia uznała papieża za głowę Kościoła i przyjęła dogmaty katolickie, zachowując jednak bizantyjski ryt liturgiczny. Następstwem Unii Brzeskiej był m.in. podział społeczności prawosławnej na zwolenników unii – unitów i przeciwników – dyzunitów.


1777 – urodził się Aleksander I Romanow – car Rosji i król Polski. Uchodził za „przyjaznego Polakom”. Jego przyjaciel Adam był w czasie panowania Aleksandra I Romanowa ministrem spraw zagranicznych Imperium Rosyjskiego. Za jego czasów reaktywowany został również z polskim językiem nauczania. zmarł w 1825 r.

1791 – cesarzowa Katarzyna II ustanowiła na terenie zaboru rosyjskiego strefę osiedlenia, gdzie wolno było zamieszkiwać Żydom. W skład tej strefy wchodziły zachodnie gubernie rosyjskie, utworzone po rozbiorach Polski, a także gubernie południowo – zachodnie nadczarnomorskie.


1796 – w Wierzchowicach pod Brześciem Litewskim urodził się Wiktor Heltman – polski działacz polityczny, publicysta. Zmarł w 1874 r.

1815 – w Uładówce na Podolu zmarł Jan – polski pisarz, podróżnik, polityk, historyk, pierwszy archeolog polski, badacz starożytności słowiańskich. (Urodził się w 1761 r. w Pikowie na Podolu)

1831 – w Justianowie koło Kopciowa na Litwie zmarła – bohaterka narodowa Polski, Białorusi i Litwy, kapitan Wojska Polskiego w czasie Powstania Listopadowego, hrabianka. (Urodzona w 1806 r. w Wilnie)

1910 – w Wilnie urodził się Seweryn Butrym – polski aktor. Studiował na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Występował na scenach m.in. Teatru Miejskiego we Lwowie (1934–37), Teatru Pokucko – Podolskiego w Stanisławowie i Teatru Miejskiego w Grodnie. Zmarł w 1981 r.

1920 – w II Rzeczypospolitej utworzono województwa: krakowskie, lwowskie, stanisławowskie i tarnopolskie.

1978 – zmarł Mieczysław – lotnik, bombardier Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy, reżyser. (Urodził się w 1920 r. w Żytomierzu).

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 23 grudnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *