27 stycznia w Historii Kresów

27 stycznia 2014

Hetman Konstanty – zwycięzca spod Olszanicy i Orszy

1527 – wojska litewskie księcia Konstantego Ostrogskiego odniosły wielkie zwycięstwo pod Olszanicą zabijając 40 tys. Tatarów i uwalniając 80 tys. osób wziętych przez nich w jasyr.

Hetman Ostrogski z racji swoich licznych zwycięstw nazywany był „Scypionem ruskim i litewskim”. I trudno się dziwić, skoro to on właśnie odniósł w 1514 r. druzgocące zwycięstwo nad Rosjanami pod Orszą, a wcześniej w tym samym roku – nad Tatarami pod Wiśniowcem. Pokonał ich też w bitwie pod Oczakowem, za co został pierwszym Wielkim Hetmanem Litewskim.


Na swoim koncie miał też ucieczkę z niewoli u moskiewskiego księcia Iwana Srogiego, którego zmylił chytrym podstępem. Przebywał w tej niewoli aż trzy lata po przegranej bitwie z Rosjanami nad Wiedroszą. Gdyby Iwan mógł przewidzieć jakie lanie Rosja dostanie za kilka lat od jego więźnia, pewnie pilnowałby go lepiej.

A wśród zasług prawosławnego księcia Ostrogskiego wymieńmy także ufundowanie cerkwi w Ostrogu, Międzyrzeczu Ostrogskim i w Wilnie – ta ostatnia jest dziś znana jako część zespołu bazylianów.


1884 – urodził się Kazimierz – polski historyk literatury. Ukończył Uniwersytet we Lwowie. Uczył w gimnazjach w Stryju i we Lwowie. Kierował Katedrą Historii Literatury Polskiej na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.

W 1933 r. wrócił do Lwowa i objął Katedrę Historii Literatury Polskiej na UJK. W czasie okupacji sowieckiej Lwowa 1939-1941 kierował Katedrą Języka i Literatury Niemieckiej na Uniwersytecie Lwowskim. W czasie okupacji niemieckiej brał udział w tajnym nauczaniu. Aresztowany i zamordowany przez gestapo za pomoc Żydom w 1943 r.

1885 – w Wilnie urodził się Bronisław Ziemięcki – polski polityk, minister. Studiował na Politechnice Lwowskiej. Brał czynny udział w rewolucji 1905 r. na terenie dzisiejszej Białorusi. Aresztowany w 1944 r. przez Niemców zginął 22 lutego w ruinach warszawskiego getta.

1886 – zmarł Tomasz Oskar – polski rzeźbiarz. Ukończył . Był uczestnikiem Powstania Listopadowego. Urodzony w 1810 r. w Nowomalinie na Wołyniu.

1888 – w Kiszyniowie urodził się Tadeusz – polski generał, cichociemny. Ukończył Politechnikę Lwowską. Służył w I Korpusie Polskim w Rosji gen. Dowbor-Muśnickiego, działał w Polskiej Organizacji Wojskowej. Uczestnik wojny polsko – bolszewickiej. Co ciekawe – zrzucony został do Polski jako cichociemny w wieku 56 lat i mimo, że miał wtedy stopień generała dywizji, walczył w Powstaniu Warszawskim jako zwykły strzelec w drużynie szturmowej. Zmarł w 1965 r.

1901 – w Wilnie urodził się Jan Kurnakowicz – polski aktor. Zmarł w 1968 r.

1967 – zmarł Michał – polski duchowny katolicki, biskup łódzki, profesor seminarium duchownego w Wilnie. Urodzony w 1893 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 27 stycznia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź 27 stycznia w Historii Kresów

  1. rene Odpowiedz

    27 stycznia 2016 w 13:59

    Te 80 tyś. to napewno sama szlachta …. czy chłopi ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *