24 stycznia w Historii Kresów

24 stycznia 2014

„Boże natchnienie” – jeden z 11 fresków w auli Politechniki Lwowskiej zaprojektowanych przez Jana Matejkę. Ten symbolizuje umysłowy wysiłek człowieka i jego dążenie do poznania świata

1843 – została założona – najstarsza po szkole górniczej w Kielcach polska uczelnia techniczna.


Od założenia do otwarcia Politechniki Lwowskiej 4 listopada 1844 r. minęły jednak prawie dwa lata. Wtedy zresztą nazywała się inaczej – Akademia Techniczna we Lwowie i miała 6 katedr: Matematyki, Fizyki, Mechaniki, Geometrii Wykreślnej i Rysunku Technicznego, Chemii, Geodezji. W 1848 r. wprowadzono wykłady po polsku, a od 1870 r. Akademia całkowicie przeszła na język polski.

Nie sposób krótko streścić wielkich zasług Politechniki Lwowskiej dla rozwoju nauki światowej i rozwoju cywilizacyjnego Polski. Przez jej mury przewinęły się setki wybitnych Polaków. Można się o tym przekonać studiując listę wykładowców Politechniki Lwowskiej, a także listę rektorów Politechniki Lwowskiej i wreszcie listę absolwentów Politechniki Lwowskiej. Jako ponurą ciekawostkę odnotujmy obecność na tej ostatniej liście także powojennej już absolwentki… Tatiany Anodinej.


1804 – w Podbużu koło Drohobycza urodził się Józef Dietl – polski lekarz, balneolog, profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Krakowa. Uczył się w Samborze. Studiował filozofię na Uniwersytecie Lwowskim. Zmarł w 1878 r.

1874 – żołnierze rosyjscy zastrzelili w Pratulinie na Podlasiu 13 miejscowych unitów, którzy nie chcieli przejść na prawosławie. Kozacy otworzyli ogień do parafian modlących się na kolanach przed świątynią skonfiskowaną przez zaborcę na rzecz prawosławia. Wcześniej – 17 stycznia – podobna masakra miała miejsce w pobliskim Drelowie. Tam na miejscu zginęło 13 unitów, 200 zostało rannych, a 10 zmarło z ran w kolejnych dniach. Zobacz opis tej zbrodni.

1903 – urodził się Antoni – polski duchowny katolicki, biskup włocławski, profesor seminarium duchownego w Wilnie. Zmarł w 1968 r.

1908 – w Stanisławowie urodziła się Barbara – polska aktorka. Zmarła w 1990 r.

1915: II Brygada Legionów Polskich pokonała Rosjan w Bitwie pod Rafajłową.

1919 – w Wilnie zmarła Emma – polska pisarka, działaczka oświatowa. Pracowała w redakcji pisma „Zorza Wileńska” i „Jutrzenka”. Wydawała pismo „Unia” podczas I wojny światowej. Założyła Związek Patriotyczny Polek. Urodziła się w 1864 r. w Komarowiczach w powiecie mozyrskim na Polesiu.

1921 – w Szakach na Kowieńszczyźnie urodził się Zygmunt Kęstowicz – polski aktor. Zmarł w 2007 r.

1976 – zmarł Ludwik – polski działacz społeczny i gospodarczy. Uczestnik wojny polsko-ukraińskiej i polsko-sowieckiej. Urodzony w 1898 r.

1979 – zmarł Tadeusz Białoszczyński – polski aktor. Występował m.in. w Teatrze na Pohulance w Wilnie. Urodzony w 1899 r.

2007 – zmarła Krystyna – polska aktorka. Kształciła się w prywatnym lwowskim studio aktorskim prowadzonym przez Janusza Strachockiego. W 1934 r. ukończyła gimnazjum im. Królowej Jadwigi we Lwowie. Debiutowała w lwowskim Teatrze Miejskim. W 1939 r. została zaangażowana do teatru w Łucku, jednak po wybuchu II wojny światowej wróciła do Lwowa. Od 1942 r.walczyła w Armii Krajowej jako łączniczka. Mimo represji ze strony SB nie zgodziła się na żadną współpracę. Urodzona w 1916 r. we Lwowie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 24 stycznia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *