18 stycznia w Historii Kresów

18 stycznia 2014

Jan , ps. „Ponury”

1943 – oddział Jana Piwnika „Ponurego” rozbił niemieckie więzienie w Pińsku. Była to jedna z najbardziej brawurowych akcji Armii Krajowej.

Jan Piwnik – wtedy w stopniu porucznika – był zrzuconym do Polski tzw. „cichociemnym” – skoczkiem wyszkolonym do działań dywersyjnych w Anglii. Komendant Główny AK gen. Stefan Rowecki „Grot” wyznaczył go do akcji odbicia 3 AK-owców więzionych przez Niemców w Pińsku.


Zadanie wydawało się niemożliwe do zrealizowania – 5-metrowy mur więzienia, z wieżyczkami strażniczymi i drutem kolczasty, trzy kolejne bramy do sforsowania obsadzone przez niemieckie posterunki, do tego batalion Wehrmachtu stacjonujący kilkadziesiąt metrów od bramy i łącznie 3 tys.  niemieckich żołnierzy w całym mieście.

Do akcji wyznaczono 16 żołnierzy AK, w tym czterech cichociemnych. Mieli do dyspozycji dwie ciężarówki i samochód osobowy. AK-owcy byli przebrani za niemiecki oddział i tym zmylili posterunki przy dwóch bramach. Doszło jednak w końcu do strzelaniny, w której zginął komendant więzienia i jego zastępca. Po sterroryzowaniu obsady trzeciej bramy uwolnili z cel wszystkich więzionych mężczyzn, w tym wspomnianych trzech członków AK.


Po 10 minutach cała grupa wyjechała z więzienia, przesiadła się do innego samochodu i udając oddział niemiecki przedostała się wraz z uwolnionymi do Warszawy. Za tę świetną akcję Jan Piwnik został odznaczony Orderem .

1401 – zawarta została unia wileńsko-radomska, która oddawała dożywotnie rządy na Litwie wielkiemu księciu Witoldowi, z zachowaniem władzy zwierzchniej Władysława Jagiełły.

1654 – rada kozacka poddała Ukrainę Rosji. Car Aleksy przyjął poddaństwo Bohdana Chmielnickiego. Tydzień wcześniej car wypowiedział wojnę Rzeczypospolitej.

1878 – zmarł Józef Dietl – polski lekarz, balneolog, profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Krakowa. Uczył się w Samborze. Studiował filozofię na Uniwersytecie Lwowskim. Urodzony w 1804 r. w Podbużu koło Drohobycza.

1908 – w Szacunach koło Kiejdan urodził się Stanisław Stomma – polski publicysta, działacz katolicki. Studiował prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.

1915 – w Aradzie urodził się Józef Prutkowski – polski poeta, satyryk. Dzieciństwo i młodość spędził we Lwowie. W czasie II wojny światowej był aktorem i autorem tekstów Teatru Poezji i Satyry we Lwowie. Ze Lwowa został zesłany do obozu pracy w Ulinowsku. W 1944 r. wstąpił w szeregi Wojska Polskiego i razem z Dywizją im. Tadeusza Kościuszki przeszedł cały szlak bojowy. Zmarł w 1981 r.

1931 – zmarł Gustaw – polski aktor, legionista. Debiutował w 1912 r. na scenie lwowskiej. Członek Związku Strzeleckiego, a następnie POW we Lwowie. Urodzony w 1895 r. w Stynawie Wyżnej koło Stryja.

1932 – w Wilnie urodził się Henryk Landsberg – polski pilot, kapitan lotnictwa cywilnego. Syn lekarza Stanisława Landsberga (rozstrzelanego w Katyniu). Uczył się w szkole jezuitów przy kościele św. Kazimierza w Wilnie. W czasie II wojny światowej wywieziony razem z matką z Nowej Wilejki do Nowosybirska.

1955 – zmarł Stanisław Daniluk-Daniłowski – polski generał. Żołnierz m.in. 44 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych. Ostatni komendant Korpusu Kadetów Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie. Uczestnik bitwy pod Beresteczkiem. Urodzony w 1896 r. we wsi (obecnie Ukraina).

2004 – zmarła Irena – polska teatrolog, historyk i teoretyk literatury. Studiowała na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, uczyła w wileńskich szkołach. Urodzona w 1913 r. w Wilnie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 18 stycznia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *