15 kwietnia w Historii Kresów

15 kwietnia 2013

Jerzy Janicki w 2002 r. we Lwowie. Fot. Stanisław Kosiedowski. Źródło: Wikipedia

Jerzy w 2002 r. we Lwowie. Fot. Stanisław Kosiedowski. Źródło: Wikipedia

2007 – zmarł Jerzy Janicki – polski pisarz, dziennikarz, scenarzysta filmowy i radiowy, niezwykle zasłużony dla Lwowa i popularyzacji wiedzy o polskich Kresach.

Urodził się w 1928 r. w Czortkowie. Młodość spędził we Lwowie, na Łyczakowie w rodzinnej kamienicy pod numerem 84A. Ukończył lwowskie VI Gimnazjum Męskie im. Stanisława Staszica.


Autor wielu filmów o tematyce lwowskiej i świetnego cyklu wywiadów ze sławnymi członkami lwowskiej diaspory pt. „Salon lwowski”, przekształcony następnie w „Salon kresowy” obejmujący również tematycznie i Wileńszczyznę. Pomysłodawca i uczestnik wielu audycji telewizyjnych o Lwowie, jego kulturze i historii, m.in. głośnych reportaży Stanisława Auguścika pt. „Podróże na Kresy”.

Dla Polaków, którzy zostali w pojałtańskim Lwowie organizował różne imprezy z udziałem czołowych polskich artystów. Członek Towarzystwa Miłośników Lwowa, od 1988 r. był prezesem Oddziału Stołecznego Towarzystwa. W 2005 r. doprowadził wspólnie z Henrykiem Janasem i prof. Stanisławem Nicieją do zakończenia, według własnego scenariusza, dziesięcioodcinkowego filmu „Strażnice kresowe Rzeczypospolitej”.


1589 – Krzysztof został hetmanem wielkim litewskim.

1831: w bitwie pod Liwem powstańcy odparli Rosjan usiłujących przeprawić się przez rzekę Liwiec.

1886 – urodził się Tadeusz – kapitan Sztabu Generalnego Cesarskiej i Królewskiej Armii, generał dywizji Wojska Polskiego II RP, uczestnik wojny polsko – bolszewickiej: w czasie Bitwy Warszawskiej kierował sztabem Frontu Środkowego, a następnie został szefem sztabu nowo stworzonej II Armii, która walczyła m.in. o i ścigała wojska sowieckie w kierunku na i Lidę. Dowódca Armii „Poznań” podczas wojny 1939 r. Autor wielu prac o tematyce wojskowej. Ma opinię jednego z najwybitniejszych sztabowców II Rzeczypospolitej. Zmarł w 1947 r.

1926 – w Landwarowie na Wileńszczyźnie urodził się Igor – polski aktor, reżyser teatralny, pedagog. Zawodu aktorskiego uczył się w czasach okupacji w tajnym Studium Teatralnym w Wilnie. Debiutował w marcu 1945 r. na scenie wileńskiego Teatru na Pohulance. Zmarł w 2009 r.

1939 – odbył się kongres, na którym powstało Stronnictwo Demokratyczne opozycyjne wobec rządu sanacyjnego. Decyzja o jego powołaniu zapadła w 1938 r. na Zjeździe Klubów Demokratycznych we Lwowie skupiających inteligencję i drobnych przedsiębiorców.

1944: Armia Czerwona zajęła .

1945 – początek akcji UPA skierowanej przeciwko posterunkom milicji w powiecie sanockim i przemyskim.

2004 – zmarł Karol Dejna – polski językoznawca, slawista. Uczył się w Tarnopolu, ukończył Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie, następnie uczył polskiego we lwowskich szkołach średnich. Urodzony w 1911 r. w Wielkich Borkach koło Tarnopola.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 15 kwietnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *