29 kwietnia w Historii Kresów

29 kwietnia 2013

Paul (Pesah) Baran z Grodna - to on stworzył Internet. Kto w Grodnie dzisiaj o tym wie?

Paul (Pesah) z Grodna – to on stworzył . Kto w Grodnie dzisiaj o tym wie?

1926 – w Grodnie urodził się Paul Baran – wybitny amerykański informatyk polskiego i żydowskiego pochodzenia, znany jako „ojciec Internetu”.

Rodzina Baranów przeprowadziła się do Bostonu w 1928 roku. Przyszły twórca Internetu po zakończeniu edukacji rozpoczął pracę w RAND Corporation wykonującej zlecenia dla amerykańskiego lotnictwa. Jednym z projektów były m.in. cyfrowe sieci transmisji danych zdolne przetrwać ewentualną III wojnę światową. To właśnie Paul Baran opublikował w 1962 roku 12-tomową pracę będącą projektem takiej sieci.


Potem na zlecenie Departamentu Obrony USA spowodował podzielenie pierwszej sieci ARPANET na wojskowy MILINET i cywilny INTERNET. Paul Baran zmarł w 2011 r. w Palo Alto.

1831 – Powstanie Listopadowe: wygrana powstańców w bitwie pod Kiejdanami.


1832 – grupa polskich emigrantów (m. in. Józef , Teodor , Ludwik , Andrzej Plichta, Jan Nepomucen ) założyła Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu.

1863: zwycięstwo Rosjan w bitwie pod Brdowem.

1864 – urodził się Witold Jodko-Narkiewicz – polski działacz socjalistyczny, publicysta. Wspólnie z Władysławem Sikorskim był w roku 1908 organizatorem Związku Walki Czynnej we Lwowie. Był też w 1912 r. współzałożycielem, a następnie sekretarzem Komisji Tymczasowej Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych, organizacji politycznej skupiającej różnorodne partie i stronnictwa działające w Galicji, stojące na stanowisku, że niepodległość przynieść może tylko walka czynna. Jeden z czterech polskich delegatów, obok Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Władysława Grabskiego, którzy złożyli podpis pod Traktatem Wersalskim. Zmarł w 1924 r.

1901 – we Lwowie zmarł Izaak Mikołaj – polski duchowny, arcybiskup lwowski obrządku ormiańskiego, społecznik, filantrop, pisarz, teolog, polski patriota. Bardzo zasłużony dla Lwowa i ludności tamtych terenów. Honorowy obywatel 9 miast, w tym Lwowa i Stanisławowa. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Urodzony w 1824 r. w Łyścu koło Stanisławowa.

1919 – uchwałą Sejmu dzień 3 Maja ogłoszono świętem narodowym.

1933 – w Krakowie zakończył się guwernantki Rity Gorgonowej – oskarżonej o zabójstwo 17-letniej córki lwowskiego architekta Henryka Zaremby. Początkowo Gorgonowa została skazana na karę śmierci, którą potem zamieniono na 8 lat więzienia.

1938 – w Marcelówce na Wołyniu urodził się Czesław – polski poeta, prozaik i autor utworów dla dzieci.

1963 – zmarł Franciszek Dindorf-Ankowicz – polski generał. Ukończył gimnazjum realne we Lwowie i studiował na Politechnice Lwowskiej. Czynnie działał w Drużynach Strzeleckich. W wojnie polsko-bolszewickiej i po jej zakończeniu dowodził 1 Syberyjskim Pułkiem Piechoty. Uczestnik wojny obronnej 1939 r. Urodzony w 1888 r. we Lwowie.

1968 – zmarł Wojciech Świętosławski – chemik i biofizyk polski, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, której w latach 1928-1929 był rektorem, senator RP. Urodzony w 1881 r. w Kiryjówce na Wołyniu.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 29 kwietnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *