9 kwietnia w Historii Kresów

9 kwietnia 2013

Henryk_Minkiewicz_Wojsko_Polskie_Korpus_Ochrony_Pogranicza_Zbrodnia_Katynska

Generał Henryk

1940 – w Katyniu zginął Henryk Minkiewicz-Odrowąż – generał, działacz polityczny, pierwszy dowódca Korpusu Ochrony Pogranicza, legionista, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego.

Urodził się w Suwałkach w 1880 r. Chodził do gimnazjum w Mariampolu. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach Polskich. M.in. w 1916 r. w bitwie pod Kostiuchnówką został ranny i wzięty przez Rosjan do niewoli, z której zbiegł. W latach 1918-1920 brał udział w walkach z Ukraińcami i na czele 2 Dywizji Piechoty Legionów walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, m.in. w Bitwie Warszawskiej.


W okresie międzywojennym sformował Korpus Ochrony Pograniczna i był pierwszym jego dowódcą. W latach 1929-39 mieszkał w osadzie wojskowej Jamno w powiecie nad Bugiem.

Po sowieckiej napaści na Polskę 17 września 1939 r., mimo podeszłego wieku i pozostawania w stanie spoczynku, został osadzony w obozie w Kozielsku. Tam – ze względu na swój autorytet i najwyższy stopień – był uznawany za przywódcę wszystkich osadzonych oficerów. 7 kwietnia wywieziony na egzekucję w Katyniu czwartym transportem.


1757 – urodził się Wojciech – polski aktor, dramatopisarz, dyrektor Teatru Narodowego. Organizował występy Grodnie, Wilnie, Dubnie, we Lwowie. Autor pierwszej opery narodowej „Krakowiacy i Górale” wystawianej m.in. we Lwowie, gdzie utwór cieszył się wielką popularnością. W 1797 r. wystawił po raz pierwszy w Polsce „Hamleta”. Zmarł w 1829 r.

1872 – we Lwowie urodził się Tadeusz Pini – polski krytyk literacki, historyk literatury. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Lwowskim. Pracował jako nauczyciel w gimnazjum we Lwowie i Tarnowie. Był także działaczem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. W latach 1905-1907 był redaktorem naczelnym lwowskiego „Pamiętnika Literackiego”- najstarszego pisma polonistycznego.  Zmarł w 1937 r. we Lwowie. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim.

1936 – w Grodnie urodził się Jerzy Maksymiuk – polski dyrygent, .

1943 – Niemieckie i ukraińskie jednostki policyjne rozstrzelały 2.300 Żydów z getta w Zborowie koło Tarnopola.

1944 – zmarł Bolesław Wallek-Walewski – polski kompozytor i dyrygent, wykładowca i dyrektor Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie. Studiował u Stanisława Niewiadomskiego w Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego we Lwowie. Urodzony w 1885 r. we Lwowie.

1953 – zmarł Stanisław – polski polityk, minister spraw wewnętrznych, . Urodzony w 1869 r.

1968 – zmarła Zofia -Szczucka – polska powieściopisarka, uczestniczka ruchu oporu, współzałożycielka Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Wnuczka Juliusza Kossaka. Dzieciństwo i młodość spędziła na Lubelszczyźnie i na Wołyniu. Po zamążpójściu w 1915 r. mieszkała w Nowosielicy na Wołyniu, tu przeżyła okres krwawych wystąpień chłopskich oraz najazd bolszewicki. Uczestniczka Powstania Warszawskiego. Urodzona w 1889 r.

1973 – zmarł Bonawentura – polski grafik, liternik, profesor ASP w Warszawie. W latach 1919-1929 kierował pracownią doświadczalną liternictwa, drukarstwa i introligatorstwa przy Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Wilnie. Urodzony w 1881 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 9 kwietnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *