25 kwietnia w Historii Kresów

25 kwietnia 2013

Gen. Antoni Listowski (z lewej) i ataman Semen Petlura podczas wyprawy kijowskiej (kwiecień 1920). Fot. Wikipedia

Gen. Antoni (z lewej) i ataman Semen podczas wyprawy kijowskiej (kwiecień 1920). Fot. Wikipedia

1920: rozpoczęła się wojsk polskich. Do walki ruszyło wspólnie 60 tys. Polaków i 4 tys. Ukraińców.

Celem wyprawy kijowskiej było zadanie wyprzedzającego ciosu bolszewikom i utworzenie niepodległego państwa ukraińskiego, które – zgodnie z koncepcją Józefa Piłsudskiego – oddzielałoby w przyszłości Polskę od Rosji.


W tym celu zawarł sojusz polityczny i wojskowy z przewodniczącym Dyrektoriatu Ukraińskiej Republiki Ludowej Symonem Petlurą. Polska uznawała w nim suwerenność URL i zrzekała się terytoriów Rzeczypospolitej przedrozbiorowej na wschód od ustalonej linii granicy z Ukrainą. ta miała przebiegać na Zbruczu, przecinać na wschód od Zdołbunowa, pozostawiając i po stronie polskiej i dalej na północ dochodzić do linii Prypeci.

Plan wyprawy kijowskiej przygotowali Julian , Bolesław i adiutant Piłsudskiego – Stanisław . Polską armią od Mozyrza do Olewska dowodził gen. Józef , od Olewska do Połonnego – gen. Edward Rydz-Śmigły, od Połonnego do Płoskirowa – gen. Antoni Listowski, a od Płoskirowa do granicy z Rumunią – gen. Wacław Iwaszkiewicz-Rudoszański.


W wyniku polskiej ofensywy cała prawobrzeżna Ukraina została zdobyta, przy czym poległo tylko 150 polskich żołnierzy, a 300 zostało rannych. 4 maja polskie wojska zdobyły , a 9 maja odbyła się w centrum miasta wspólna polsko-ukraińska defilada.

1831: bój spotkaniowy straży przednich armii polskiej i rosyjskiej pod Kuflewem.

1899 – zmarł Anatol – polski historyk, mediewista. Ukończył gimnazjum w Tarnopolu, studiował na Uniwersytecie Lwowskim. Urodzony w 1841 r.

1930 – w Wilnie urodziła się Halina – polska aktorka. Zmarła w 1999 r.

1943 – z powodu ujawnienia sowieckich mordów w Katyniu zerwano polsko-sowieckie stosunki dyplomatyczne.

1975 – zmarł Jerzy – polski ekonomista, polityk, minister skarbu, współorganizator korpusów wschodnich – polskich formacji wojskowych w Rosji w latach 1914–1920. Urodzony w 1880 r. w Rozdole na Podolu.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 25 kwietnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *