30 stycznia w Historii Kresów

30 stycznia 2014

Benedykt

1930 – we Lwowie zmarł Benedykt Dybowski – polski przyrodnik, badacz Azji, profesor Uniwersytetu Lwowskiego. Przez ludy całej Syberii nazywany Dobrym Białym Bogiem.

Urodził się w 1833 r. w Adamarynie w Guberni Mińskiej w majątku swojej matki Salomei Pszyszeckiej. Studia ukończył na Uniwersytecie Dorpackim w dzisiejszej Estonii.


Brał czynny udział w przygotowaniu Powstania Styczniowego jako komisarz Rządu Narodowego na Litwę i Białoruś. Po upadku powstania władze carskie zesłały go na 12 lat ciężkich robót na Syberii, a jego rodzinna posiadłość została skonfiskowana. Po kilku latach dzięki pomocy Wschodniosyberyjskiego Towarzystwa Geograficznego pozwolono mu osiedlić się nad Bajkałem i prowadzić tam badania. Kontynuował je jako lekarz na Kamczatce i na Wyspach Komandorskich. Leczył za darmo tubylców, dokumentował ich języki.

Jego dorobek obejmuje 175 prac naukowych i 11 rękopisów. Należał do Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego we Lwowie. Pochowany na Górce Powstańców Styczniowych na Cmentarzu Łyczakowskim.


1644 z Tatarami. Hetman Wielki Koronny Stanisław i Jeremi pobili przeważające siły Tuhaj-beja. Niedobitki wyciął nad Siniuchą komisarz zaporoski Mikołaj Zaćwilichowski. stracili 4 tys. ludzi.

1667 – w Andruszowie zawarto polsko–rosyjski traktat pokojowy kończący 13-letnią krwawą wojnę. Do Rzeczypospolitej wracały polskie oraz województwa połockie i witebskie. Rosja otrzymywała i Siewierszczyznę, lewobrzeżną Ukrainę i – na 2,5 roku – . Zaporoże miało być wspólnym protektoratem Polski i Rosji. Polska otrzymała prawo protekcji nad religią katolicką w Rosji, Rosja – prawo protekcji nad prawosławiem w Polsce. Traktat na ponad sto lat podzielił Ukrainę na część rosyjską i polską, czego skutki są widoczne do dziś.

1861 – z ran odniesionych w pojedynku zmarł we Lwowie zmarł Walery – polski pisarz i publicysta. Pracował m.in. w „Gazecie Lwowskiej”. W swoich utworach poruszał problematykę narodową, sięgając do wydarzeń z okresu Rzezi Galicyjskiej 1846 r. i Wiosny Ludów w Galicji. Zyskał we Lwowie spory rozgłos i uznanie. Znany był też z zamiłowania do awantur i pojedynków. Został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Jego pogrzeb stał się wielką manifestacją patriotyczną, w której uczestniczyła cała polska inteligencja miasta. Urodzony w 1837 r. w Mikołajowie koło Stryja.

1965 – zmarł Władysław Starewicz – polski animator, reżyser i pionier lalkowego filmu animowanego. Pochodził z polskiej szlachty na Litwie. Mieszkał i pracował w Kownie. Urodzony w 1882 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 30 stycznia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi 30 stycznia w Historii Kresów

 1. józef III Odpowiedz

  1 lutego 2015 w 01:30

  B. Dybowski urodził się w Adamarynie a nie jakimś Adamczynie

  • MAB - Kresy24 Odpowiedz

   30 stycznia 2016 w 11:22

   Oczywiście. Dziękujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *