3 stycznia w Historii Kresów

3 stycznia 2014

Oddział powstańców styczniowych wyrusza z Grodna

1863 – Komitet Centralny Narodowy podjął decyzję o wybuchu Powstania Styczniowego z chwilą ogłoszenia branki przez władze carskie.

1664 – polskie wojsko rozpoczęło nieudane oblężenie Głuchowa bronionego przez Rosjan. Ranny zostaje hetman Stefan .


1738 – w Dokudowie koło Lidy urodził się Daniel Kazimierz herbu Trąby – polski pijar, filozof, nauczyciel, profesor filozofii . Zmarł w 1807 r. w Radziwoniszkach.

1795 – Rosja, Austria i Prusy podpisały traktat sankcjonujący Trzeci Rozbiór Polski.


1857 – urodził się Bronisław – chemik, profesor Uniwersytetu Lwowskiego. Zmarł w 1903 r.

1870 – w Drohobyczu urodził się Herman – adwokat, działacz socjalistyczny, poseł , współautor Konstytucji Marcowej. Skazany w Procesie Brzeskim, wyemigrował. W 1941 r. był ministrem sprawiedliwości w rządzie Władysława Sikorskiego. Zmarł w 1941 r.

1894 – zmarł August Kościesza-Żaba – polski orientalista i dyplomata w służbie rosyjskiej, badacz zwyczajów Kurdów. Urodzony w 1801 r. w Krasławiu (obecnie Łotwa).

1920 – we Lwowie zmarł Zygmunt – polski matematyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, urodzony w 1888 r.

1920 – bitwa pod Dyneburgiem: połączone siły polsko-łotewskie odbiły miasto z rąk bolszewików.

1930 – w Teheranie zmarł Władysław Horodecki – urodzony w Szołudkach na Podolu w 1863 r. polski architekt tworzący w Kijowie, przedstawiciel modernizmu.

1937 – w Szczytnikach kolo Brześcia urodził się Andrzej Ramlau – polski operator filmowy. W swoim dorobku ma m.in. seriale i filmy: „13 posterunek”, „Tato”, „Komediantka”, „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, „Niespotykanie spokojny człowiek”, „Nie ma róży bez ognia”, „Nie ma mocnych”, „Droga”, „Przygody psa Cywila”, „Lalka”.

1944 – w nocy z 3 na 4 stycznia Armia Czerwona, spychając wojska niemieckie, przekroczyła przedwojenną granicę ZSRR z Polską. Rozpoczęła się tym samym druga okupacja sowiecka.

1945 – w Żółwinie koło Milanówka zmarł Ferdynand Antoni – antybolszewicki pisarz, dziennikarz, podróżnik, członek Akademii Francuskiej, działacz polityczny, naukowy i społeczny. Legendarny doradca admirała Kołczaka, a potem barona Ungerna walczącego w Mongolii przeciwko bolszewikom. Autor 77 książek, w tym tłumaczonej na 19 języków „Zwierzęta, ludzie, bogowie” i pierwszej biografii Lenina, w której udowodnił, że był on agentem wywiadu niemieckiego, a działalność bolszewików finansowało niemieckie dowództwo. Urodzony w 1876 r. w Lucynie w guberni witebskiej.

1946 – w Odelsku koło Grodna urodził się Tadeusz – polski duchowny katolicki. W 1976 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Kownie. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1981. W 1988 r. został proboszczem dwóch parafii w Grodnie, a w 1989 r. otrzymał sakrę biskupią. Od tego roku pełnił też funkcję administratora apostolskiego katolików w europejskiej części Rosji. W 2002 r. papież Jan Paweł II wyznaczył go na arcybiskupa metropolitę archidiecezji Matki Bożej w Moskwie.

W latach 1999–2005 Kondrusiewicz był przewodniczącym Konferencji Biskupów w Rosji. W 2007 r. papież Benedykt XVI zwolnił go z tych obowiązków i przeniósł na stanowisko arcybiskupa metropolity archidiecezji mińsko – mohylewskiej na Białorusi. W 2011 r. Kondrusiewicz został administratorem apostolskim diecezji pińskiej, w miejsce kardynała Kazimierza Świątka.

2010 – w Bitburgu zmarł Tomasz Niewodniczański – urodzony w Wilnie w 1933 r. polski fizyk jądrowy, przedsiębiorca, kolekcjoner, bibliofil, twórca jednych z największych na świecie kolekcji kartograficznych.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 3 stycznia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *