29 stycznia w Historii Kresów

29 stycznia 2014

Stanisław „Rewera” na portrecie Bacciarelliego

1655 – krwawa z Rosjanami i Kozakami zakończona zwycięstwem wojsk polskich pod wodzą hetmanów Stanisława „Rewery” Potockiego i Stanisława Lanckorońskiego. Poległo 9 tys. Rosjan.

Była to jedna z najstraszniejszych bitew polsko – rosyjskiej wojny z lat 1654-1667, toczona na siarczystym mrozie. Przeciwko 20-tysięcznej armii polskiej wspieranej przez 15 tys. Tatarów Krymskich stanęła 50-tysięczna armia rosyjsko – kozacka Bohdana Chmielnickiego, Wasyla Szeremietiewa i Wasyla Buturlina, która szła na odsiecz Humaniowi obleganemu przez armię Rzeczypospolitej.


Porażka wojsk rosyjskich byłaby o wiele bardziej dotkliwa, gdyby nie szaleńczy kontratak Chmielnickiego, który osłonił Rosjan. Dalsza walka była niemożliwa z powodu bardzo silnego mrozu. Polakom udało się natomiast zdobyć 30 rosyjskich dział.

1402 – odbył się ślub Władysława II Jagiełły z Anną Cylejską.


1770 – konfederaci barscy ponieśli klęskę w bitwie z Rosjanami pod Kcynią.

1831: Sejm powołał Rząd Narodowy.

1856 – w Brzeżanach urodził się Aleksander Brückner – polski filolog, historyk kultury. Studiował we Lwowie, następnie pracował na Uniwersytecie Lwowskim. Był członkiem Akademii Umiejętności, Akademii Nauk w Petersburgu i Towarzystwa Naukowego we Lwowie . Zmarł w 1939 r.

1893 – w Spiczyńcach urodził się Wacław – polski polityk, minister, działacz niepodległościowy i państwowy II Rzeczypospolitej. W 1915 r. walczył w Batalionie Warszawskim na Wołyniu. W 1920 r., podczas wypełniania lotniczej misji wywiadowczej na trasie -, dostał się do niewoli bolszewickiej. Po udanej ucieczce przez Litwę powrócił do Polski. Uczestniczył jako ekspert w rokowaniach nad Traktatem Ryskim. Zmarł w 1993 r.

1893 – urodził się Roman – polski wojskowy, teoretyk i historyk wojskowości, pisarz, szef propagandy Sztabu Naczelnego Wodza. Zmarł w 1982 r.

1913 – we Lwowie zmarł Władysław – polski poeta neoromantyczny i patriotyczny, publicysta, animator życia kulturalnego i oświaty. Autor tzw. katechizmu polskiego dziecka („Kto Ty jesteś?”). Pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Łyczakowskim. Urodzony w 1847 r.

1919 – Roman – przewodniczący Polskiego Komitetu Narodowego – przedstawił na konferencji w Paryżu polskie postulaty dotyczące przebiegu granicy polskiej po I wojnie światowej.

1919 jako pierwszy kraj na świecie uznały niepodległość Polski.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 29 stycznia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *