28 lutego w Historii Kresów

28 lutego 2014

Pomnik w miejscu mordu w Hucie Pieniackiej z tablicami, na których wyryto nazwiska ofiar zbrodni

1944 – z niemieckiej inspiracji 4. pułk ukraińskiej policji ochotniczej wraz z oddziałem UPA dokonał masakry polskiej ludności we wsi . Zginęło od 800 do 1200 Polaków.

W Hucie Pieniackiej ukraińscy zbrodniarze spalili 172 gospodarstwa. Ludność – dzieci, kobiety, starców – palono żywcem. Do uciekających strzelano. M.in. 70-letniej Rozalii Sołtys rozpruto brzuch bagnetem, innej kobiecie zabito noworodka rzucając nim o mur, zastrzelono rodzącą kobietę. Zwyrodnialcami dowodzili Sturmbannführer Siegfried Binza (SS) i Włodzimierz Czerniawski (UPA), skazany po wojnie na karę śmierci.


Współcześni ukraińscy fanatycy UPA do dziś zaprzeczają dokonaniu tej zbrodni, całkowicie ignorując historyczne źródła i relacje polskie, żydowskie, sowieckie i nawet własne – ukraińskie. Protestują także przeciwko pomnikowi upamiętniającemu ofiary tej zbrodni.

W Polsce działa Stowarzyszenie Huta Pieniacka.


1608: wojsko hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza zaatakowało bronioną przez Szwedów Parnawę, zdobywając ją 2 marca.

1750 – urodził się Ignacy – polski działacz polityczny i oświatowy, marszałek wielki litewski, wielki mistrz Wielkiego Wschodu Polski, publicysta i pisarz z wielkim dorobkiem. Współtwórca Konstytucji 3 Maja. Zmarł w 1809 r.

1812 – zmarł Hugo – polski polityk, publicysta oświeceniowy, katolicki prezbiter, kanonik, satyryk, geograf, w latach 1783–86 rektor Komisji Edukacji Narodowej, referendarz wielki litewski od 1786 r., podkanclerzy koronny od 1791 r., radca wydziału skarbu Rady Najwyższej Narodowej w 1794 r. Urodzony w 1750 r. w Dederkałach Wielkich na Wołyniu.

1854 – w Żytomierzu urodził się Juliusz – polski kompozytor i pianista, przedwcześnie zmarły (1885) twórca słynnego „Kwintetu fortepianowego g-moll”, powszechnie uważanego za najwybitniejsze dzieło polskiej kameralistyki romantycznej. Pochowany jest na starym polskim cmentarzu w Żytomierzu. Podobno jego serce jest zamurowane w żytomierskiej katedrze katolickiej.

1866 – w Cudnowie na Wołyniu zmarł Henryk – polski pisarz, publicysta, przyjaciel Mickiewicza. Twórca tzw. gawędy szlacheckiej zapoczątkowanej utworem „Pamiątki Pana Seweryna Soplicy, cześnika parnawskiego”, odznaczającym się oryginalnością pomysłu, wyczuciem tradycji i humorem.  Jest to cykl opowieści o barwnych postaciach kultury szlacheckiej, przede wszystkim o sławnym księciu Panie Kochanku oraz klice jego tzw. klientów. Pod wpływem tego utworu napisał „Pana Tadeusza”, czarowi pamiętników Rzewuskiego uległ także Sienkiewicz. Urodził się w 1791 r. w Sławucie na Wołyniu.

1872 – zmarł Placyd – polski duchowny unicki, a następnie prawosławny, pisarz. Ukończył Seminarium Główne Uniwersytetu Wileńskiego. Wiceprezes litewskiego konsystorza prawosławnego w Żyrowicach. W 1845 r. przeniósł się do Wilna, gdzie otrzymał probostwo cerkwi św. Mikołaja. Urodzony w 1810 r. we wsi Wojska na Grodzieńszyźnie.

1891 – we Lwowie urodził się Roman – polski generał i prawnik. Studiował na Wydziałach Filozofii i Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Działał w Drużynach Bartoszowych i Związku Młodzieży Polskiej „Zet”. Ukończył Oficerską Szkołę Kawalerii dla jednorocznych ochotników.

Podczas wojny polsko-ukraińskiej był dowódcą sektora we Lwowie. Stworzył własny oddział zwany później Straceńcami nie tylko od nazwy odcinka, ale także z powodu odwagi żołnierzy. walczyli z powodzeniem na różnych odcinkach obrony Lwowa: przy zdobywaniu dworca, w obronie Persenkówki, w Śródmieściu. Dowodzony przez niego oddział zatknął sztandar polski na lwowskim ratuszu o świcie 22 listopada.

Jego żołnierze stawili opór przeważającej sile bolszewickiej konnicy Budionnego pod Zadwórzem u progu Lwowa 17 sierpnia 1920 r. Bitwa ta nazwana została „polskimi Termopilami”. Uczestnik wojny obronnej 1939 r. Zmarł w 1976 r.

1892 – we Lwowie urodził się Roman Odzierzyński – polski generał, polityk, premier Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie (1950–1953). Ukończył Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie. W czasie obrony Lwowa w 1918 r. był dowódcą baterii. Zmarł w 1975 r.

1975 – zmarł Włodzimierz Zonn – polski astronom, współtwórca warszawskiej szkoły astronomicznej. Studiował na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Urodzony w 1905 r.

1976 – zmarł Józef Wittlin – polski poeta, pisarz i tłumacz. Dzieciństwo spędził we Lwowie, gdzie ukończył gimnazjum i gdzie zadebiutował w gazetce młodzieżowej „Wici” wierszem pt. „Prolog”. W 1914 r. wstąpił do Legionu Polskiego. Urodzony w 1896 r. w majątku Dmytrów na Tarnopolszczyźnie.

1990 – zmarł Kornel – polski powieściopisarz, nowelista, scenarzysta, poeta. Autor 37 książek, znany głównie z krótkich form literackich. Urodzony w 1913 r. w Tarnopolu.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 28 lutego

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *