13 lutego w Historii Kresów

13 lutego 2014

Wacław z przedwojennej Księgi Pamiątkowej „Pogoni” . Źródło: Wikipedia

1981 – zmarł Wacław Kuchar – lekkoatleta, piłkarz, narciarz, łyżwiarz, hokeista. Wielokrotny mistrz i reprezentant Polski w tych dyscyplinach. Całe życie związany z Pogonią Lwów.

 Urodził się w 1897 r. Za walkę w obronie Lwowa i w wojnie polsko-bolszewickiej został odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Obrony Lwowa i Medalem Orląt. Był kapitanem Wojska Polskiego.


Wielokrotny mistrz Polski i Lwowa w wielu dyscyplinach. W barwach Pogoni Lwów rozegrał 1052 mecze, strzelił dla niej 1065 goli. Był królem strzelców mistrzostw Polski w 1922 i 1926 roku. Został uznany Sportowcem Roku w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” w 1926 r. Słynął z tego, że zawsze grał fair-play. Po zakończeniu kariery został trenerem, sędzią i działaczem sportowym.

Po wysiedleniu przez sowietów ze Lwowa po II wojnie osiadł w Bytomiu, gdzie wspierał klub Polonia Bytom kontynuujący tradycje Pogoni Lwów. Potem przeniósł się do Warszawy.


1241 – I najazd mongolski na Polskę: zwycięstwo Mongołów w bitwie pod Turskiem.

1608 – w Ostrogu zmarł Konstanty Wasyl – litewski książę, marszałek ziemski wołyńskiej, senator, dowódca wojsk i obrońca Kresów przed Tatarami. Rozwijał też kulturę i oświatę na Wołyniu. Założył m.in. szkołę i drukarnię. Stworzył z miasta ważne ognisko oświaty. Urodzony w 1526 r. w Ostrogu.

1833 – zmarł Stanisław – podskarbi wielki litewski. Urodził się w 1754 r.

1893 – we Lwowie zmarł Wilhelm – polski kompozytor. Najbardziej znanym jego utworem jest „Marsz Sokołów” przyjęty jako hymn przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” do słów Jana Lama. urodził się w 1837 r. we Lwowie.

1911 – urodził się Wincenty – polski biskup rzymskokatolicki, profesor historii Kościoła, patrologii oraz historii sztuki, archiwista. Po święceniach kapłańskich, które przyjął w 1936 r. we Lwowie z rąk arcybiskupa Bolesława Twardowskiego, prowadził działalność katechetyczną, duszpasterską i naukową. Był proboszczem w Biłce Szlacheckiej od 1940 r., w 1945 r. w wyniku ekspatriacji Polaków z Kresów Wschodnich wraz z parafianami osiadł na Śląsku Opolskim. Zmarł w 1983 r.

1923 – we Lwowie urodził się Adam Kilian – polski plastyk, grafik, jeden z czołowych polskich scenografów współpracujących z teatrami lalek. Podczas deportacji sowieckiej w nocy z 13 na 14 kwietnia 1940 r. został wywieziony ze Lwowa wraz z rodziną do Kazachstanu. Jego matka – Janina Kilian (krytyk sztuki, ilustratorka, literatka) stworzyła tam domowy teatr lalek „Niebieskie migdały”, który po powrocie do kraju prowadziła w Warszawie.

1926 – zmarł Edmund Dalbor – polski duchowny katolicki, prymas Polski. Doktor honoris causa m.in. Uniwersytetu Warszawskiego i Lwowskiego. Urodzony w 1869 r.

1937 – w Pińsku urodziła się Anna Malewicz-Madey – polska śpiewaczka operowa (mezzosopran).

1956 – zmarł prof. Jan – polski logik, matematyk, filozof. Minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego w rządzie Ignacego Paderewskiego w 1919 r. Profesor uniwersytetów we Lwowie, Warszawie (uczestniczył w nauczaniu podziemnym) i Dublinie (od 1949 r.). Jeden z twórców polskiej szkoły matematycznej – tzw. szkoły lwowsko-warszawskiej. Urodzony w 1878 r. we Lwowie.

1969 – zmarł Kazimierz – polski pisarz, poeta i krytyk teatralny urodzony w 1894 r. w Drohobyczu. Dzieciństwo i młodość spędził w Drohobyczu i Stryju. Należał do Drużyn Strzeleckich i organizacji młodzieżowej „Zarzewie”. Zadebiutował w 1913 r. wierszem „Hej, kiedyż, kiedyż” w drohobyckiej jednodniówce.

Od 1914 r. służył w polskiej ochotniczej formacji wojskowej . W czasie wojny polsko – bolszewickiej 1919–1921 był oficerem do spraw propagandy w biurze prasowym Naczelnego Dowództwa, redagując Bibliotekę Żołnierza Polskiego i czasopisma: w Równem tygodnik „Ukraińskie Słowo”, a w Kijowie „Dziennik Kijowski”.

1988 – Tadeusz został proboszczem dwóch parafii w Grodnie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 13 lutego

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *