19 października w Historii Kresów

19 października 2013

„Ostatnia szarża Poniatowskiego pod Lipskiem” – fragment obrazu Richarda C. Woodville’a

1813 – w Bitwie pod Lipskiem zginął książę Józef – generał, minister wojny i Wódz Naczelny Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, marszałek Francji.

Urodzony w 1763 r., z czasem Poniatowski stał się obok Kościuszki jednym z ulubionych polskich bohaterów narodowych, był wzorem dla kolejnych pokoleń polskich konspiratorów i przywódców pod zaborami, w tym dla Józefa Piłsudskiego.


Przypomnijmy, że w okresie Sejmu Czteroletniego Poniatowski dowodził IV Dywizją stacjonującą na Bracławszczyźnie i Kijowszczyźnie. W wojnie z Rosją 1792 r. otrzymał dowództwo nad całością wojsk koronnych na Ukrainie.  Wobec wielkiej przewagi przeciwnika zręcznie przeprowadził odwrót swoich jednostek z kresów ukraińskich przez na Lubelszczyznę.

W bitwie pod Zieleńcami dał przykład osobistego męstwa pokonując jeden z korpusów rosyjskich – było to pierwsze polskie zwycięstwo od czasów Jana III Sobieskiego, dla jego upamiętnienia ustanowiono order , który jako pierwsi otrzymali od króla Poniatowski i .


Lista wojennych zasług Poniatowskiego jest jednak o wiele dłuższa – walczył w Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 r., wygrał wojnę z Austrią w 1809 r. i wreszcie brał udział w wyprawie Napoleona na Moskwę w 1812 r., gdzie odznaczył się w bitwach pod Smoleńskiem, Borodino, Czyrykowem i Winkowem.

1631 – urodził się Dymitr Jerzy – hetman wielki koronny.

1911 – we Lwowie urodził się Roman – polski scenograf. Ukończył architekturę na Politechnice Lwowskiej. W latach 1939-1944 był wykładowcą w Szkole Przemysłu Artystycznego we Lwowie. Zmarł w 1960 r.

1918: powstała Ukraińska Rada Narodowa.

1926 – lwowski okręgowy kurator szkolny Stanisław Sobiński został zamordowany przez ukraińskich nacjonalistów. Sobiński urodził się w Złoczowie w 1872 r. Jako kurator nadzorował  szkoły w województwie lwowskim, stanisławowskim i tarnopolskim. Został zastrzelony idąc z małżonką ulicą Królewską we Lwowie przez bandytów z Ukraińskiej Organizacji Wojskowej – Bohdana Pidhajnego i Romana Szuchewycza. Zleceniodawcą zamachu był prawdopodobnie komendant krajowy tej przestępczej organizacji Julijan Hołowinskyj lub Stepan .

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 19 października

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *