16 października w Historii Kresów

16 października 2013

„Atak kawalerii” – obraz Józefa Brandta

1667 – ugoda z Tatarami zakończyła 10-dniową bitwę pod Podhajcami. W jej trakcie 9-tysięczne polskie siły pod wodzą Jana Sobieskiego pokonały 35-tysięczną armię kozacko-tatarską.

Przeciwko Tatarom pod wodzą -Gireja wspieranym przez Kozaków Piotra Doroszeńki hetman polny Jan Sobieski – późniejszy polski król – wystawił zaledwie 3 tysiące żołnierzy wspieranych przez 6 tysięcy uzbrojonych chłopów i 18 dział. Dzięki bardzo umiejętnemu rozlokowaniu i umocnieniu polskich sił kolejne ataki przeciwnika załamały się. i ponieśli duże straty i zostali zmuszeni do zawarcia pokoju, dzięki czemu udało się uchronić dużą część mieszkańców Ukrainy przed mordami, grabieżami i tatarskim jasyrem.


1325, król Polski, dla przypieczętowania nowo zawartego sojuszu z Litwą, został ożeniony z córką wielkiego księcia Giedymina, która przed ślubem została ochrzczona i przyjęła imię Anna.

1794 – Tomasz został zaprzysiężony jako najwyższy naczelnik Insurekcji Kościuszkowskiej.


1810 – urodził się Julian Ordon – polski dowódca wojskowy, uczestnik Powstania Listopadowego. Zmarł w 1887 r. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie w Alei Zasłużonych.

1861 – urodził się Franciszek Jossé – polski działacz państwowy, urzędnik skarbowy. Pracownik Krajowej Dyrekcji Skarbu we Lwowie. Docent w Szkole Politechnicznej we Lwowie oraz wykładowca Wydziału Prawa Uniwersytetu Lwowskiego. Zmarł w 1941 r. po wywiezieniu przez sowietów w okolice Semipałatyńska.

1862 – urodził się Jan Kanty Steczkowski – polski ekonomista, prawnik, polityk, minister skarbu, premier Rady Regencyjnej. Ukończył . Od 1906 r. był dyrektorem austriackiej Instytucji dla Handlu i Przemysłu we Lwowie, prezesem Centralnej Kasy Krajowej dla Spółek Rolniczych. Równocześnie w latach 1913-1920 był dyrektorem Banku Krajowego we Lwowie. W 1915 r. wszedł w skład Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Zmarł w 1929 r.

1882 – w Giedejkach na Wileńszczyźnie urodził się Xawery – polski kontradmirał, uczestnik I wojny światowej, wojny polsko – bolszewickiej i II wojny światowej. Zamordowany w Katyniu na przełomie kwietnia i maja 1940 r.

1892 – w Stryju urodził się Józef Kustroń – polski generał. Uczestnik wojny polsko – bolszewickiej. Zginął w boju z Niemcami pod Oleszycami w 1939 r.

1934 – zmarł Medard – polski polityk, minister, członek „Promienistych”, ZWC, PPS i Związku Strzeleckiego we Lwowie. Bliski współpracownik Piłsudskiego. Student Politechniki Lwowskiej. Urodzony w 1878 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 16 października

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź 16 października w Historii Kresów

  1. bruno Odpowiedz

    16 października 2014 w 17:08

    Pisze poraz pierwszy,tz,UWAGA moze kolidowac z panstwa oczekiwaniem,prawda historyczna moze byc bardziej inna niz panstwo to przedstawiacie tz.kresy.Zapytam,dlaczego nie podawane sa inne nacje mieszkajace na kresach,jest to celowe.Mam inne dane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *