17 lutego w Historii Kresów

17 lutego 2014

Hrabia Aleksander przy pracy – akwarela Juliusza Kossaka

1834 – we Lwowie odbyła się prapremiera słynnej komedii „Zemsta” Aleksandra Fredry. Spektakl wystawił teatr Jana Nepomucena Kamińskiego.

Przypomnijmy, że w dzieciństwie Fredro mieszkał i pobierał nauki w Beńkowej Wiszni na dzisiejszej Ukrainie, aż do tragicznego pożaru dworu Fredrów w 1806 r., w którym zginęła matka komediopisarza. Ojciec z synem przenieśli się do Lwowa. Z tym miastem Aleksander Fredro był związany przez większą część życia i tu zmarł w 1876 r. Pochowany został natomiast w rodzinnej krypcie kościoła w Rudkach koło Lwowa.


Pomysł „Zemsty” napisanej w 1833 r. Fredro zaczerpnął z dokumentu znalezionego na zamku Kamieniec w Odrzykoniu, który otrzymał w posagu żony. Opisano w nim historię poprzednich właścicieli zamku z XVII wieku – skłóconych ze sobą rodów Firlejów i Skotnickich. Piotr Firlej to pierwowzór Cześnika z „Zemsty” a Jan Skotnicki – Rejenta. Podobnie jak w komedii Fredry kres ich zatargom położył dopiero ślub zawarty przez ich dzieci. We lwowskim spektaklu Cześnika grał przyjaciel Fredry Jan Nepomucen Nowakowski a Rejenta – Witalis Smochowski.

Po raz pierwszy „Zemsta” ukazała się drukiem rówież we Lwowie – w 1838 roku. Dziś rękopisy dramatu znajdują się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.


1772 – w Petersburgu podpisano układ rosyjsko-pruski dotyczący I rozbioru Polski. Do układu dołączyła Austria.

1831: zwycięskie bitwy pod Dobrem i Kałuszynem.

1863: bitwy pod Miechowem i Staszowem.

1924 – we Lwowie urodziła się Irena Popławska – polski historyk sztuki, historyk architektury łódzkiej, profesor Politechniki Łódzkiej. Zmarła w 1995 r.

1940 – we Lwowie urodził się Andrzej Kotkowski – polski reżyser filmowy.

1942 – w getcie w Brzeżanach w dawnym Województwie Tarnopolskim Niemcy zamordowali kilkudziesięciu Żydów.

1964 – zmarł Jan Szczepkowski – polski rzeźbiarz urodzony w 1878 r. we Lwowie.

1965 – zmarł Tadeusz Lehr-Spławiński – polski językoznawca. Zajmował się gramatyką historyczną języków słowiańskich, historią słowiańszczyzny i etnografią. Napisał ponad 400 prac, m.in. „O mowie Polaków w Galicji Wschodniej”, „O pochodzeniu i praojczyźnie Słowian”, a jako współautor – „Kaszubi: kultura ludowa i język”. Członek PAU, PAN, Instytutu Słowiańskiego w Pradze, Towarzystwa Naukowego we Lwowie. Doktor honoris causa uniwersytetów w Pradze i Sofii. Urodzony w 1891 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 17 lutego

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *